Jak stworzyć pewność siebie w kontaktach z zespołem? Warto poznać podstawowe błędy w ich budowaniu i różnice między nimi. Przyjrzyjmy się również, jak stosunki w zespole różnią się lub też przypominają te, które tworzymy w życiu codziennym. Na co zwrócić uwagę przy budowaniu atmosfery w grupie, jak wytyczyć granice. Zobaczmy, jak w relacjach z zespołem można budować pewność siebie, która jest przecież ich podstawą.
Sposób, w jaki budujesz swój zespół, to odbicie tego, w jaki sposób generalnie budujesz relacje w życiu. Chodzi o to:
– kogo i dlaczego wybierasz do współpracy, – jak wchodzisz w interakcje z innymi, – jak reagujesz na konflikt, – jak rozumiesz zaangażowanie, – czy potrafisz się komunikować, – czy potrafisz stawiać granice, – czy i jak potrafisz kończyć relacje. Zdarza się, że możesz doświadczać rozczarowania, jeżeli spróbujesz budować relacje w zespole dokładnie tak, jak budujesz je w życiu. I tu, i tu jesteś tą samą osobą, kierują tobą te same przekonania, wartości i wyuczone schematy. Ale zasady ich tworzenia w zespole wymagają zrozumienia kilku ważnych kwestii. Trzeba być świadomym siebie, żeby uniknąć błędów, rozczarowania ludźmi, uwikłania w niezdrowe sytuacje i konflikty i nie odnosić wrażenia, że jest się tych relacji zakładnikiem. Najczęściej spotykanym kłamstwem emocjonalnym jest tworzenie z zespołu rodziny (co często dzieje się nieświadomie i spontanicznie) i mówienie zespołowi, że należy do rodziny, że ją tworzy.
Dlaczego?
Różnica jest zasadnicza: od rodziny oczekujemy bezinteresowności, a od zespołu oczekujemy sprawczości. Z rodziną nie podpisujemy umowy, a z zespołem tak. To jest zupełnie inny rodzaj wspólnoty. Warto mieć tego świadomość. Żeby osiągnąć sukces z zespołem, nie należy otwierać puszki Pandory, którą jest taka emocjonalność, jakiej doświadczamy w rodzinie. Robienie z zespołu rodziny nigdy nie kończy się dobrze. Wiele filmów i seriali przyzwyczaiło nas do patrzenia na kontakty z ludźmi w sposób bajkowy i romantyczny. Że jest ten ktoś jedyny, że związek powinien być raz na zawsze. Że jeżeli tak nie jest, to coś jest nie tak. Tymczasem wszystkie dorosłe, dojrzałe relacje są warunkowe. Kropka. Zwłaszcza w biznesie.
Są dwie strony, które umawiają się na określone warunki. Jakie? Że obie strony coś do relacji wniosą: :
• poświęcą czas, :
• zaangażują się w zbudowanie relacji, :
• włożą w to pewien wysiłek, :
• w przypadku konfliktów zechcą postarać się poradzić sobie z nimi. No właśnie: zechcą. Dojrzałe relacje są intencjonalne. Obie strony chcą. Jeżeli pojawia się tu nierówność albo stara się tylko jedna strona – to taki układ jest słaby.
Praca emocjonalna – przed wszystkim chcą...