Przestrzeganie przepisów prawa pracy to nie tylko prawny obowiązek podlegający kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Jest to także nieocenione narzędzie utrzymania wysokiego poziomu satysfakcji i motywacji u pracowników. W firmach takich jak restauracje tworzenie grafików jest kluczowym procesem dla zapewnienia zgodności pracy z prawem.
Branża gastronomiczna istotnie różni się od innych pod kątem godzin pracy. Rzadko spotyka się restauracje, w których możliwe jest działanie od poniedziałku do piątku między 9 i;
17. Zobaczmy, które regulacje mają najistotniejsze znaczenie, a przy tym ich stosowanie w gastronomii będzie różnić się od innych zakładów pracy.
Obowiązek ustalania grafików i podawania ich do wiadomości załogi
Z przepisów wprost wynika, że pracodawca zobowiązany jest do ustalania i przekazywania pracownikowi obowiązującego go grafiku. W przypadku stałych dni i godzin pracy jest to procedura jednorazowa. W branży gastronomicznej jednak często lokal działa przez siedem dni w tygodniu, a przy tym obłożenie pracą zmienia się w zależności od sezonu, dnia tygodnia, a nawet pogody. W praktyce popularne są więc grafiki ze zmiennymi dniami lub godzinami pracy. Kodeks pracy pozwala na ich stosowanie. WAŻNE Przepisy wymagają, aby grafik ustalany był na nie krócej niż miesiąc. Musi być przekazywany pracownikowi nie później niż tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, którego rozkład dotyczy (art. 129 § 3 k.p.). Grafik należy sporządzać na piśmie (papierowy dokument z odręcznym podpisem) lub w formie elektronicznej (np. e-mail lub publikacja w portalu dostępnym dla pracowników). Elektroniczny grafik powinien być archiwizowany w sposób niebudzący wątpliwości, a także pozwalać pracownikom na pobranie i wydrukowanie go.
Z biznesowego punktu widzenia dla menedżera restauracji sporządzenie grafiku sprowadza się do ustalenia liczby pracowników niezbędnych do sprawnej działalności lokalu w poszczególnych dniach i godzinach. Aby jednak uniknąć ryzyka prawnego, należy przy tym uwzględnić regulacje...