W najnowszym numerze Restauracji rozmawiamy o kuchni roślinnej. Nie możemy i nie chcemy uciec ani od tematu ekologii i tego, jak on wpływa na gastronomię, ani od zmieniających się preferencji konsumentów. Od kilku lat wyraźnie widać, że gastronomia musi czerpać z roślin, budować karty przyjazne także dla gości niejedzących mięsa czy preferujących lżejsze potrawy. Jedni mówią, że ten trend trochę się już znudził, inni zaś – że prawdziwa rewolucja w myśleniu i podejściu do żywienia dopiero przed nami. Rozmawiamy z ekspertami z różnych dziedzin i zapraszamy do poznania ich przemyśleń w temacie numeru.
W świecie modnych etnicznych inspiracji kto by pomyślał, że to kuchnia galicyjska może być kluczem do sukcesu. Ale czy tylko? Z menedżerką restauracji Willa Biała Virą Shportak rozmawiamy o budowaniu zespołu, sztuce opiekowania się gościem i różnicami oraz podobieństwami między pojmowaniem gastronomii przez Polaków i Ukraińców.
Nasza druga rozmowa odbyła się z Agnieszką Małkiewicz, organizatorką konferencji Made For. Tym razem podzieliła się z nami spostrzeżeniami wynikającymi z badań zawartych w raporcie przygotowanym dla branży gastronomicznej.
W swoim tekście Leszek Szczepaniak wyjaśnia, jak zamienić kartę, która sprzedaje, w taką, która zarabia. Agnieszka Wijas przekonuje, że warto być autentycznym i co w praktyce oznacza psychologia obsługi. Sławomir Głomski objaśnia, jak lojalność gości i technologia mogą być gwarantem sukcesu restauracji. Magdalena Malutko przypomina, że niedocenianym sprzymierzeńcem sprzedaży jest design i jak mądrze z niego korzystać. Podczas lutowych targów Ambiente mogliśmy przyjrzeć się najnowszym trendom w designie i kolorach. Zapraszamy na relację z tego wydarzenia.
Restauracja to produkt, produkt to świeżość i jakość – ta prostu formuła przyświecała nam w materiale o chłodzeniu w restauracji. Spójrzmy na bieżące tendencje.
W dziale gourmet tym razem trendy kawowe – jakich kaw będą poszukiwać goście i jak dobrać ekspresy, aby zadowolić ich gusta i ułatwić pracę zespołu.
W przededniu sezonu turystycznego warto pomyśleć o turystyce kulinarnej. Wielu z państwa ma swój lokal w urokliwych miejscach Polski i rokrocznie liczy na odwiedzających. Ekspert Piotr Dominik wyjaśnia mechanizmy, jakimi kieruje się turystyka kulinarna.
Arkadiusz Białkowski tym razem opowiada o alkoholach premium w gastronomii. Z kolei ekspert winiarski Eduardo Brethauer przedstawia nam historię pizzy oraz połączenia różnych pizz z winami.
Sommelier Tomasz Potrzebowski przypomina nam, jak ważne są kieliszki do wina. Anna Dębska serwuje sprawdzone triki na viralowe media społecznościowe, a szef Michał Wawro tym razem zastanawia się nad konfrontowaniem jakości produktu z umiejętnościami szefa kuchni.
Życzę państwu przyjemnej lektury
Anna Smolec, redaktor naczelna