Czy w dobie kolejnych wzrostów kosztów stałych, podnoszenia płacy minimalnej w 2025 r. warto mieć produkty premium w swojej ofercie?
Branża gastronomiczna, której nie jest łatwo w ostatnich latach, głównie przez lawinowy wzrost kosztów prowadzenia działalności, stoi przed kluczowym pytaniem: czy warto inwestować w premiumizację oferty baru i restauracji? Premiumizacja to strategia podnoszenia jakości produktów i usług oraz oferowania ich w wyższych cenach poprzez zwiększenie ich jakości, ekskluzywności oraz wartości. W gastronomii to oferowanie gościom wyjątkowych, nowych doświadczeń zarówno tych kulinarnych, jak i koktajlowych. Celem jest przyciągnięcie bardziej wymagających gości, skłonnych zapłacić więcej za wyjątkową ofertę.
Premium w czasie kryzysu i inflacji
W czasach, kiedy koszty i inflacja mają ogromny wpływ na częstotliwość wyjść do restauracji czy baru, budowanie segmentu premium w ofercie lokalu dla wielu menedżerów czy właścicieli może nie mieć sensu. Jednak to nieprawda. Dzisiaj wiele restauracji czy barów rywalizuje o gości nie tylko ceną, ale i doświadczeniem, jakie oferują. Na to doświadczenie składają się m.in:
– wygląd lokalu,
– atmosfera,
– jakość serwisu,
– jakość produktów,
– unikatowa oferta.
W dzisiejszych czasach wyjście do dobrej restauracji czy baru jest luksusem. Dlatego też gościom, którzy przychodzą do nas, powinniśmy oferować wyjątkowe doświadczenia, momenty.
Premium – jakość, a nie ilość
Świadomość gości dotycząca odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu rośnie z roku na rok. Goście coraz częściej piją mniej nie tylko z racji świadomej konsumpcji i dbania o zdrowie. Co za tym idzie, również wybierają alkohole lepszej jakości z segmentu premium. Świetnym przykładem jest polska wódka. Coraz więcej osób wybiera marki z segmentu wódek premium. Są to alkohole wysokiej jakości, które są produkowane i rozlewane w naszym kraju, a wielu ambasadorów różnych marek przez lata edukowało konsumentów, czym jest polska wódka, z jakiego surowca może być wytwarzana i dlaczego dany brand jest premium. Goście, przychodząc do restauracji, szukają doświadczeń, piją mniej, a bardziej jakościowo. Już to jest argumentem, aby mieć produkty premium. Taki produkt jest lepszej jakości i jest droższy, czyli automatycznie zwiększamy wartość średniego rachunku gościa i podnosimy revenue lokalu.
Trend NoLo
Badanie „Identyfikacja trendów w spożyciu napojów alkoholowych i bezalkoholowych w Polsce”, przeprowadzone w listopadzie 2024 r. na zlecenie fritz-koli, miało na celu zbadanie, czy trend NoLo (rezygnacja z alkoholu lub ograniczanie spożycia) utrzymuje się w Polsce, jakie napoje Polacy wybierają jako alternatywę dla alkoholu i jak sytuacja wygląda w poszczególnych grupach wiekowych. W grupie do 24. roku życia 40,3 proc. badanych deklaruje, że ogranicza spożycie alkoholu. W grupie 25-34 lata, której część stanowią osoby z pokolenia Z, aż 51 proc. twierdzi, że spożywa mniej alkoholu niż wcześniej. Ten trend nieco przyhamowuje w starszych grupach. Między 35. a 54. rokiem życia 34,8 proc. ogranicza spożycie alkoholu, a w najstarszej grupie – 55+ jest to 35,9 proc. (Źródło: Polacy piją mniej alkoholu – trend NoLo rośnie w siłę. Badanie „Identyfikacja trendów…” przeprowadzone przez SW Research 12-13 listopada 2024 r. na próbie 1027 respondentów powyżej;
18. roku życia, reprezentatywnych dla populacji Polski pod względem płci, wieku i klasy miejsca zamieszkania. Dane zbier
Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
- Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
- Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
- Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
- Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
- Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
- Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Dodaj komentarz