Na czy po lody
 






Na czy po lody

2015-08-20

Z jednej strony wszyscy producenci deklarują powrót do naturalnych składników. Z drugiej zaś, czynią to nieco na pokaz, skupiając się głównie na aspekcie marketingowym oraz technologiach nieznanych naszym przodkom.

pws-2015-08a-35

Sprawcami zamieszania są Włosi, którzy dyktują trendy w segmencie lodziarskim. Fakt, że w swej filozofii wracają do „źródeł”, może dziwić tym bardziej, że to właśnie Tifosi zerwali jako jedni z pierwszych z prawdziwie tradycyjną formą tworzenia smakołyków. Po latach oferowania lodów odznaczających się jaskrawą kolorystyką oraz ciągnącą się, wręcz gumową konsystencją, dyktatorzy mody postawili na półprodukty z wyższej półki. W dzisiejszych czasach lody muszą być „eko”, „bio”, co w realiach lodowego biznesu oznacza jak najbliższe odzwierciedlenie naturalności przy zachowaniu masowej produkcji. Na styku świata rzemieślniczego z przemysłowym efektem skali paradoks jawi się w najszerszym spektrum. Jak to możliwe, by scalić nowoczesną zawartość z tradycyjnym opakowaniem? Czy rzeczywiście ze sproszkowanych półproduktów wywodzących się z półwyspu Apenińskiego uzyskane zostaną bardziej naturalne lody, niż te, które tworzone są z tego, co zrodzi najbliższa okolica?

Inżynierowie smaku

Mieszkańcy Piemontu przez wieki raczyli się cięższymi, bardziej kremistymi lodami w porównaniu z ich pobratymcami z Kalabrii czy Sycylii, którzy z uwagi na uwarunkowania klimatyczne preferowali lody sorbetowe. Podział ten istnieje do dnia dzisiejszego, lecz wspólnym mianownikiem są dostawcy półproduktów. Technolodzy, będący „inżynierami smaku” stanowią w dużej mierze o tym, co będzie hitem danego sezonu, a jaki smak będzie musiał poczekać na swą premierę. Działalność handlowa włoskich profesjonalistów podnosi ogólny poziom lodziarstwa na świecie. Nad początkującym adeptem sztuki lodziarskiej roztaczana jest „opieka” ze strony technologów,...

Polecamy


 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail