Co tworzy markę restauracji? Oczywiście wiele elementów. Logo, aranżacja przestrzeni, podawane dania. Bo tak naprawdę lokal to suma wszystkich doświadczeń gości, a tu ogromne znaczenie ma jakość kontaktu z obsługą. Ta jakość może stać się wyróżnikiem marki oraz jej przewagą konkurencyjną.
Kontakt kelnera z gościem staje się podstawą wizerunku miejsca. Co możemy zrobić, by ten kontakt był na najwyższym poziomie, by odpowiadał naszym potrzebom, potrzebom klienta, był spójny z miejscem, które tworzymy? Czy i jaki wpływ mamy na to, w jaki sposób nasza obsługa komunikuje się z gośćmi i z pozostałymi członkami zespołu? Jak osiągnąć w tej dziedzinie sukces, w sytuacji gdy kelner pracuje w restauracji średnio nie więcej niż 3-4 lata? – Kto nie utożsamia się z restauracją, lepiej by wybrał pracę poza tą branżą – mówił podczas konferencji MHC w Poznaniu prof. Henryk Mruk. Możemy mu wierzyć, ponieważ, jak sam o sobie mówi, „jeśli z takim nazwiskiem udało mi się stworzyć własną markę i utrzymać już 40 lat na rynku, to oznacza, że poznałem jej tajniki”. Tylko gdy obsługa wie, że od jakości jej pracy zależy sukces restauracji, jest w stanie się zaangażować i rozwijać nie tylko swój potencjał, lecz także potencjał miejsca. W takim razie, co manager/właściciel może zrobić, o co zadbać, by jego zespół utożsamił się z marką i pracował na jej sukces?
Daj poznać swoją wizję
Przede wszystkim przekazać komplet najważniejszych informacji dotyczących restauracji wszystkim, którzy ją tworzą. Niżej w punktach przedstawiam moim zdaniem minimum tego, co wartoby pracownik wiedział. Są to:
1.Cel
– Czy mógłby pan mnie poinformować, którędy mam pójść? – To zależy od tego, dokąd chcesz dojść. – Właściwie nie wiem. – W takim razie wszystko jedno, którędy pójdziesz. Tak pamiętam dialog między Alicją z Krainy Czarów a Kotem. Czy wiecie, co jest waszym celem? Nazwijcie cel, do którego dążycie, co ocenicie jako sukces. Może to będzie poziom obrotu, może dzienna liczba gości, obecność w mediach, pierwsze miejsce w rankingach. Następnie zadbajcie o to, by Wasz personel poznał ten cel i zmierzał z Wami w tym samym kierunku.
2.Droga do celu
Jakimi strategiami chcecie osiągnąć ten cel? Wyrafinowanym produktem, atmosferą, wnętrzem… Znajdźcie swoje wyróżniki. Może się okazać, że wasi klienci cenią coś innego niż wy – na przykład to, że macie otwartą kuchnię i kucharze rozmawiają z gośćmi, a nie designerskie wnętrze, które promujecie w social mediach.
3.Działania operacyjne
Czy to...