Cateringowe rewolucje   W NUMERZE

Autor: Anna Smolec

Catering to dla niektórych jedyny i wyłączny model biznesu, dla innych – dodatkowa, a zarazem równoległa działalność gastronomiczna. Musimy także wspomnieć o prężnie rozwijającej się branży cateringu dietetycznego. Rozmawiamy z liczącymi się na rynku cateringowym graczami o obecnej sytuacji w branży, trendach i wyzwaniach.

rs 2024 03 68747Kilka lat temu nastąpiła swoista rewolucja. Firmy cateringowe przeszły na model z pełną obsługą i planowaniem wydarzeń, a nie tylko dostarczaniem jedzenia i napojów, punkt ciężkości uległ przesunięciu. Dziś jedzenie nie jest już tylko centralnym elementem eventu, ale raczej częścią szerszej misji. Zwłaszcza przyglądając się trendom cateringowym, można odnieść wrażenie, że współczesny catering ma za zadanie zaspokoić wszystkie zmysły i oczekiwania gości, a nie tylko te smakowe.
– Catering w Polsce przeżywa dynamiczny rozwój. Coraz więcej firm i klientów indywidualnych decyduje się na korzystanie z usług cateringowych na różnego rodzaju wydarzeniach.

Branża ta notuje wzrost zainteresowania zarówno w segmencie korporacyjnym, jak i prywatnym. Co za tym idzie – zwiększa się również liczba firm cateringowych oferujących wyspecjalizowane usługi, co świadczy o rosnącej konkurencji i podnoszeniu standardów w tej branży – wyjaśnia Milena Białobrzeska, dyrektor sprzedaży w Royal Catering. Kto korzysta z cateringu?

Z tradycyjnego – głównie klient korporacyjny i biznesowy, ale także prywatny. Jednym z trendów, które zostały z branżą gastronomiczną i cateringową na dobre po COVID-19, są mikrowydarzenia. Coraz więcej klientów prywatnych, ale i korporacyjnych decyduje się na mniejsze wydarzenia, skupiające się na wysokiej klasy doznaniach kulinarnych dla małej grupy. Zamiast organizować duże przyjęcia ze standardowym bufetem, klienci wybierają kameralne spotkanie z sześciodaniową kolacją degustacyjną z pairingiem napojów.

Coraz częściej również prywatne uroczystości klientów są organizowane przez firmy cateringowe – zarówno w przestrzeniach eventowych rezerwowanych na tę okazję, jak i w ich własnych domach. Jubileusz 35-lecia powstania firmy Kręgliccy Restauracje i Catering zbiegł się z otwarciem nowej przestrzeni eventowo- wystawienniczej na warszawskiej Woli. Jak wyjaśnia Marcin Kręglicki, dotychczasowa baza w Fortecy w Parku Traugutta aż prosiła o przeniesienie ze względu na ograniczoną przestrzeń. Nowe miejsce to 1,5 tys. m kw. na parterze i otwarta przestrzeń z wydzieloną sceną, chilloutem i tarasem, stwarzająca komfort pracy dla zespołu przygotowującego dania cateringowe.

rs 2024 03 844296

– Klienci cateringowi to zwykle firmy, ale również osoby prywatne, które celebrują ważne wydarzenia. Za każdym jednak razem oczekiwania mogą być inne, a my musimy się do nich dostosować, szyjąc event na miarę. Catering nie stoi w miejscu i tak jak zmieniają się mody w restauracjach, tak i my wprowadzamy nowe dania, porcelanę, dekoracje, aranżację bufetów, aby zaskoczyć i zachwycić gości. Jednocześnie niezmiennie dbamy o smakowitość kulinariów i o sprawną obsługę – dodaje restaurator. 

Catering Anno Domini 2024

W dzisiejszych czasach firmy cateringowe starają się, aby każdy aspekt imprezy był tak samo doskonały jak jedzenie. To dzięki odpowiedniej atmosferze można przemówić do wszystkich tych zmysłów w sposób, który sprawi, że wydarzenie będzie wyjątkowe i niezapomniane. Od sztućców po kwiaty, od oświetlenia po nakrycie stołu, a nawet muzykę – wszystko powinno uzupełniać jedzenie, aby zapewnić jednolite ogólne wrażenia. Dlatego częścią cateringowej logistyki jest wywiad z klientem, jaki to ma być event, dla kogo przeznaczony oraz kiedy i gdzie się odbędzie.

Jednym z najprzyjemniejszych etapów planowania przyjęcia jest wybór palety kolorów. Wiele firm eventowych i związanych z designem spodziewa się, że w tym roku w centrum uwagi znajdą się monochromatyczne odcienie – a firmy cateringowe powinny wziąć to pod uwagę. Stoi za tym także psychologia koloru. Wykorzystując emocjonalny aspekt teorii koloru, jednokolorowa paleta łączy różne składniki, stosując unikatowe odcienie tej samej barwy, co prowadzi do uderzającej, żywej prezentacji. Niezależnie od tego, czy jest to przyjęcie koktajlowe dla 50 przyjaciół czy impreza firmowa dla 500 osób, cel jest ten sam: głębokie zadowolenie gości. Jak więc firma cateringowa wykonuje to wielkie zadanie?

Wszystko zaczyna się od kilku prostych pytań. Popularną mantrą w branży cateringowej jest: co możemy państwu zaproponować?

– Obecny naczelny trend w cateringu to zwrócenie mocniejszej uwagi na formę i dekorację. Wszystko musi być „instagramowe”, wyróżniać się wizualnie, zaskakiwać nowościami. My przy tym gwarantujemy, że jedzenie będzie smaczne, a załoga pomocna, uśmiechnięta i dobrze przygotowana do pracy. W naszym DNA jest trzymanie się sezonu (prowadzimy targ rolniczy), dbamy też o kwestie środowiskowe, używamy odpowiednich opakowań, nie marnujemy żywności. A przy tym wszystkim lubimy, gdy goście podnoszą nam poprzeczkę swoimi wymaganiami, bo wtedy się rozwijamy – przekonuje Marcin Kręglicki. W branży cateringowej jedzenie to nigdy nie jest tylko jedzenie – to okazja, aby zachwycić gości. Dobrze wiemy, że dziś główną rolę odgrywają media społecznościowe – mamy nieprzerwany dostęp do tego, co robią gwiazdy, a także łatwy dostęp do tego, co dzieje się obok. To, co kiedyś było nieznane, jest teraz nie tylko znane, ale i traktowane priorytetowo. Luksusowe elementy wydarzeń spływają w dół i stają się częścią branży eventowej na każdym poziomie. Dotyczy to naczyń, sztućców, naczyń szklanych, elementów do serwowania i nie tylko. Firmy cateringowe muszą zadać sobie pytanie: jak możemy myśleć nieszablonowo i czego używać do prezentacji dania?

Najmniejszy akcent koloru lub najbardziej minimalistyczny dodatek może stworzyć efekt „wow” na talerzu. Czyż nie jemy także oczami?

– Catering w Polsce rozwija się dynamicznie. Jest to rynek różnorodny, oferuje zatem wiele możliwości rozwoju. Jako Mazurkas Catering 360° specjalizujemy się w obsłudze wydarzeń biznesowych, konferencji i eventów. Patrząc na rynek cateringowy przez pryzmat branży MICE, widzimy wzrost liczby organizowanych imprez, co sprzyja rozwojowi naszego obszaru rynku, a także wzrost zapotrzebowania na usługi cateringowe o wysokim stopniu profesjonalizmu i standardzie, co przekłada się na wzrost poziomu świadczonych usług. Z naszej perspektywy jako caterera jest to bodziec do nieustannego rozwoju, poszukiwania nowych rozwiązań i doskonalenia naszych usług – mówi Katarzyna Lewandowska, kierownik Działu Sprzedaży Mazurkas Catering 360°. 

Wyzwania

Catering to perfekcyjne przygotowanie i zaserwowanie jedzenia. Na produkcję i ostateczny efekt potraw nie mają prawa mieć wpływu takie czynniki jak pogoda czy czas. Wszystko musi być idealnie skoordynowane. Od pierwszego spotkania klienta catering wymaga dużo planowania i przygotowań, pracy zespołowej, kreatywności i całkiem pokaźnego sprzętu. W skrócie logistyka cateringowa to zarządzanie zasobami (żywność, ciężarówki, stoły, krzesła, personel itp.) między miejscem pochodzenia (firmą) a miejscem docelowym (event). Im wydajniejsza logistyka, tym mniej firma wydaje i tym większe są jej zyski.

Przygotowanie i transport to dwa naczelne hasła cateringowe. Chociaż oba te problemy wydają się bardzo różne od siebie, w rzeczywistości są połączone. Transport wpływa na przygotowanie, a przygotowanie na transport.

rs 2024 03 583751

– Catering to bardzo wrażliwa część biznesu gastronomicznego. W momencie kryzysu na rynku od razu traci wszelkie zamówienia, za to koszty jeszcze długo się ciągną, bez szansy na jakiekolwiek przychody. Catering bankietowy, którym my się zajmujemy, to organizacja imprez zarówno w naszych własnych przestrzeniach eventowych, jak i u klienta, na terenie całego kraju i za granicą. Na podstawie doświadczeń z pandemii wiemy, że przestawienie biznesu na inny typ działalności nie jest takie proste. Wysoki poziom cateringu oraz ceny jednostkowe sprzedaży za osobę związane są zarówno z kosztami produktów, kosztami wysoko wykwalifikowanych pracowników, jak i utrzymaniem produkcji w ciągłości – wyjaśnia Marcin Kręglicki. Jak twierdzi, pandemiczna zamiana przygotowywania prestiżowych przyjęć na produkcję żywności w słoikach pozwalała jedynie na utrzymanie załogi na minimalnym poziomie wynagrodzeń.

– Na szczęście udało się przetrwać ten trudny okres, utrzymaliśmy personel i mieliśmy trzon wykwalifikowanej załogi, żeby na nowo rozpocząć produkcję w wysokim standardzie, od momentu, gdy klienci zdecydowali się znów organizować imprezy. Okres pandemii możemy porównać do długiego postu, po którym goście z radością wracali do celebrowania sukcesów. Obecnie wszystko wraca do normy, młodzi zapraszają na wesela, firmy obchodzą rocznice, wprowadzają z rozmachem nowe produkty, otwierają kolejne inwestycje, organizują konferencje, wróciło zapotrzebowanie na różnorakie eventy – zauważa restaurator.

– W czasie pandemii dbaliśmy o naszych pracowników, aby zespół mógł pozostać z nami na kolejne lata. Trudno o dobrą kadrę, a my szczycimy się najlepszą – mówi Małgorzata Bronowska, dyrektor ds. sprzedaży cateringu w Belvedere Catering.
– Dzisiejszy status firmy i fakt, że od 13 lat jesteśmy oficjalnym dostawcą usług cateringowych w strefie biznesowej na stadionie Legii Warszawa, zaowocowały przedłużeniem naszego partnerstwa z tym wyjątkowym miejscem wydarzeń meczowych i eventowych. To kontynuacja udanej współpracy, która przynosi korzyści obu stronom. Przez lata wypracowaliśmy najwyższą jakość usług, a nasze etyczne podejście do biznesu jest wysoko cenione przez klientów. Działamy profesjonalnie, a nasz zespół składa się z wybitnych ekspertów w swojej dziedzinie. Rynek potrzebuje takich usług, a my z sukcesem na nie odpowiadamy. Gwarantujemy bezpieczeństwo i mamy rzeszę zadowolonych klientów. Pomimo wyzwań związanych z pandemią i inflacją Belvedere Catering prosperuje znakomicie – opowiada z dumą Bronowska.

– Obecnie dynamicznie się rozwijamy, zatrudniamy nowych pracowników i rozbudowujemy nasze centrum produkcyjno-logistyczne. Wprowadzamy nowe projekty, takie jak Belvedere Cafe na Krakowskim Przedmieściu, oraz nowe produkty, jak słodkie bufety, stale podnosząc standardy i zadowolenie naszych klientów – dodaje. Katarzyna Lewandowska dodaje:

– Kierujemy się zasadą „cokolwiek robisz, rób to najlepiej jak potrafisz”, więc zarówno podczas organizacji pikniku na 20 osób, jak i gali na 2 tys. osób staramy się, aby klient czuł się wyjątkowo i miał przeświadczenie, że jego event jest dla nas tym najważniejszym. Nie ma miejsca na sztampę oferty, aranżacji czy też sposobu komunikacji. Najważniejsze podczas współpracy jest wypracowanie z klientem wspólnego modelu współpracy z uwzględnieniem i zrozumieniem jego oczekiwań, budżetu, zaufania w nas pokładanego i wreszcie realizacji eventu. Tak proste i trudne zarazem. Klient Klienci firm cateringowych to zarówno własna baza danych każdej z firm, jak i współpraca z agencjami eventowymi. To także pozyskiwanie nowego klienta poprzez różne zabiegi sprzedażowo- marketingowe.

Zarówno do klienta korporacyjnego, jak i prywatnego skierowane są oferty okolicznościowe. Firmy cateringowe cenią sobie pocztę pantoflową – polecenia i powroty zadowolonych klientów, ale również muszą pozostawać otwarte na współczesne digitalowe kanały dotarcia do klientów, jak kampanie w Google Ads, SEO, kampanie reklamowe w social mediach, komunikacja marketingowa w serwisach branżowych etc. Specjaliści od komunikacji i marketingu podkreślają, jak ważne jest uchylanie rąbka tajemnicy i zapraszanie potencjalnego klienta za kulisy. To chociażby prezentowanie na portalach społecznościowych sylwetek szefów, zespołu, chwalenie się zdjęciami ciekawych potraw, procesu realizacji eventu etc. Czy klient cateringu zmienia swoje oczekiwania?

– W Belvedere Catering zauważamy, że oczekiwania klientów zmieniały się na przestrzeni lat, ale my zawsze idziemy zgodnie ze światowymi standardami, pozostajemy innowacyjni i szyjemy ofertę na miarę ich potrzeb. Jesteśmy zawsze gotowi odpowiedzieć na specjalne zapytania – przekonuje Małgorzata Bronowska. Zmianę oczekiwań potwierdza Milena Białobrzeska:

rs 2024 03 756202

– Widzimy rosnące zainteresowanie zdrowym i zrównoważonym odżywianiem. Klienci coraz częściej oczekują, że menu będzie zawierało opcje wegańskie, bezglutenowe czy bez laktozy. Ponadto estetyka podania i innowacyjność w tworzeniu menu stają się kluczowe. Klienci cenią sobie również elastyczność i personalizację usług cateringowych, oczekując, że oferta będzie dopasowana do ich specyficznych potrzeb i preferencji – wymienia. Z doświadczenia Mazurkas Catering 360° wynika, że klient cateringowy niezmiennie poszukuje usługi szytej na miarę swoich potrzeb.
– Tak też działamy – zaręcza Katarzyna Lewandowska.
– Od lat stawiamy przede wszystkim na dopasowanie naszej usługi cateringowej do potrzeb klienta, do preferencji jego i jego gości, do charakteru wydarzenia. Chcemy również za sprawą cateringu ten charakter podkreślić i to zawsze spotyka się z uznaniem i jest zapamiętywane przez gości. A czyż nie jest celem organizatora eventu, aby jego wydarzenie odbiło się szerokim echem?

I temu oczekiwaniu stawiamy czoła, tworząc na każdy event odpowiednie menu, nie tylko uwzględniające preferencje żywieniowe i wymagania dietetyczne uczestników, ale także np. z potrawami o odpowiedniej kolorystyce czy zawierającymi składnik, który jest produktem organizatora – wyjaśnia ekspertka firmy Mazurkas. Także klient cateringów dietetycznych zmienia się.

– Rynek cateringów dietetycznych w Polsce wykształcił klienta, który ma wysokie oczekiwania nie tylko w kwestii dietetyki i jakości posiłków, ale również samego procesu zakupowego. Wyedukowany klient ma wysokie oczekiwania, którym muszą sprostać producenci diet pudełkowych. Z mojej perspektywy sukces cateringów dietetycznych wynika z umiejętnego wykorzystania nowoczesnych technologii, umiejętności zbierania i analizowania danych, optymalizacji procesów oraz zapewnienia odpowiedniego łańcucha logistycznego – podsumowuje Kamil Trojanowski, customer success manager Caterings.pl / Grupa Goodspeed. 

Modne napoje

Catering to nie tylko jedzenie, ale także napoje, w tym alkohole. Trend bezalkoholowy widzimy wszędzie: pokolenia millenialsów i zetek mają nowe priorytety w zakresie dobrego samopoczucia i szeroko pojętego dobrostanu.

rs 2024 03 795555

Ruch sober curious rośnie i będzie miał duże znaczenie w 2024 r. To, co kilka lat temu zaczęło się jako dry January, czyli abstynencki styczeń, przekształca się w rok z ograniczonym spożyciem alkoholu. Na topie są specjalnie zaprojektowane bary mocktail. Ci, którzy zdecydują się na koktajle alkoholowe podczas eventów, oczekują wyjątkowych propozycji i urozmaiconych koktajli. Minęły czasy prostego ginu z tonikiem. Dziś klienci proszą o rzeźbione kostki lodu, liofilizowane dodatki, zabawne kolory i świeże składniki. W modzie są spersonalizowane, kreatywne i wyselekcjonowane koktajle; muszą opowiadać jakąś historię lub mieć specjalne znaczenie.

Wiele firm cateringowych współpracuje z dystrybutorami wina i alkoholi, dzięki temu oferuje klientom bogatą paletę trunków. Często podczas eventu gościom towarzyszy barman i/lub sommelier. Importerzy chętnie pomagają firmom cateringowym w logistyce takiej jak dowóz zamówionych alkoholi, zadbanie o ich odpowiednią temperaturę – jak w przypadku wina etc. Niektóre firmy oferują specjalne eventowe beczułki, z których nalewa się trunek bezpośrednio do kieliszków. Na dużych spotkaniach znacznie ułatwia to obsłudze profesjonalny serwis, jak również utrzymanie odpowiedniej temperatury wina. 

Catering dietetyczny

– Trend cateringów dietetycznych można nazwać fenomenem. Co więcej, jest to fenomen na skalę europejską. Polski rynek jest najbardziej rozwinięty w Europie oraz charakteryzuje się największą dynamiką wzrostową. Catering dietetyczny w Polsce stał się niezwykle popularny z kilku powodów. Po pierwsze, zaczęliśmy rozumieć, jak istotne jest to, co spożywamy, oraz jak istotna jest jakość składników w posiłkach, które konsumujemy. Świadomość ta skłania nas do szukania zdrowszych, bardziej zbilansowanych posiłków. Obserwujemy również trend zdrowego stylu życia, który jest również niezwykle istotny przy podejmowaniu decyzji żywieniowych – komentuje Kamil Trojanowski.

– Catering dietetyczny w Polsce to dziś nie tylko moda, ale przede wszystkim odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie społeczeństwa na zdrowe, zbilansowane posiłki dostarczane prosto do domu czy biura. W dobie szybkiego tempa życia, braku czasu na przygotowywanie posiłków, a także rosnącej świadomości potrzeby zdrowego odżywiania, catering dietetyczny jest rozwiązaniem skrojonym na miarę potrzeb. Mając mało czasu i rozumiejąc jego wartość, szukamy sposobów na to, aby jeść smacznie i zdrowo, nie poświęcając na to dużo czasu.

Dlatego z chęcią zamawiamy gotowe posiłki z restauracji lub kupujemy już przygotowane dania w sklepie. I choć rozwiązanie to jest często smaczne i na pewno oszczędza nasz czas, to jednak po chwili okazuje się, że może nie być długoterminowo dobre dla naszego zdrowia. I tu pojawia się największa przewaga diety pudełkowej – jest nie tylko smaczna i wygodna, ale przede wszystkim pozwala kompleksowo zadbać o pozytywny wpływ żywności na nasze zdrowie dzięki dostarczaniu zbilansowanych posiłków, nad którymi czuwają dietetycy – wyjaśnia dr Krystyna Pogoń, założycielka firmy Dietific.

rs 2024 03 770748

– Odpowiedź na zindywidualizowane potrzeby dietetyczne konsumentów to bardzo ważna część naszej produkcji i przywiązujemy szczególną wagę do przygotowywania dań wegetariańskich, wegańskich, bezglutenowych. Oferta tego typu dań staje się normą. Staramy się tak różnicować naszą propozycję, żeby zaspokajać potrzeby wszystkich klientów, a pozwalają na to wysokie kwalifikacje kucharzy – dodaje właściciel Kręgliccy Restauracje i Catering.

– Warto podkreślić, że rynek cateringu dietetycznego to obecnie kilkaset podmiotów realizujących około 300 tys. dostaw do klientów każdego dnia. A to sprawia, że oferta poszczególnych firm jest bardzo zróżnicowana. W Dietific widzimy silną potrzebę tego, żeby połączyć kwestie doznań zmysłowych związanych z przyjemnością spożywania Pogoń.

Chcemy dostarczać klientom jedzenie, jakie zamówiliby w dobrej restauracji, ale dzięki naszej specjalistycznej wiedzy przygotowane w sposób, który będzie pozytywnie oddziaływał na ich zdrowie i samopoczucie. Dla klienta jedzenie ma być przyjemnością – naszym zadaniem jest to, żeby było odpowiednio zbilansowane i skomponowane. Kluczowym czynnikiem jest tu indywidualne podejście do każdego klienta, dostosowanie diety do jego potrzeb i preferencji, a także dbałość o najdrobniejsze szczegóły. Przykładem wyjścia do klienta i personalizacji jest dostępna w naszej ofercie, niełatwa do samodzielnego skomponowania dieta Low FODMAP.

Długo nad nią pracowaliśmy, szukając sposobu, jak ją komponować z zachowaniem naszych standardów jakości – czyli atrakcyjnego smaku i małej powtarzalności posiłków – i teraz możemy śmiało powiedzieć, że przy wspólnym wysiłku i współpracy udało się tego dokonać – uzupełnia Krystyna Pogoń.
– Technologia również wyciągnęła dłoń do cateringów dietetycznych. Łatwość zamawiania online sprawia, że korzystanie z usług cateringu dietetycznego jest niezwykle proste i wygodne. Aplikacje mobilne, platformy zamówień i szeroki wybór dostawców sprawiają, że konsumenci mają dostęp do wielu różnych opcji, które mogą dostosować do swoich potrzeb i preferencji dietetycznych – dodaje Kamil Trojanowski i kontynuuje:

– Caterings został stworzony z potrzeby dostarczenia narzędzia, które pozwoli na kompleksową obsługę oraz optymalizację procesów w cateringach dietetycznych – od zamówienia diety, przez produkcję, aż po spakowanie pełnego zamówienia i wysłanie go do klienta. Dzięki dołączeniu do grupy Goodspeed oferujemy również profesjonalną usługę logistyczną, która umożliwia cateringom dietetycznym skoncentrowanie się na tym, co robią najlepiej, a ostatni etap procesu – odbiór przygotowanych diet i ich dostarczenie pod wskazany adres – pozwala pozostawić w rękach ekspertów z wieloletnim doświadczeniem. Warto podkreślić, że rozbudowana funkcjonalność oprogramowania umożliwia wykorzystanie systemu także w tradycyjnych cateringach. Obecnie z systemu Caterings korzystają firmy, które dzięki modułowi sklepu oferują między innymi swoje gotowe dania – zaznacza.

– Technologia również wyciągnęła dłoń do cateringów dietetycznych. Łatwość zamawiania online sprawia, że korzystanie z usług cateringu dietetycznego jest niezwykle proste i wygodne. Aplikacje mobilne, platformy zamówień i szeroki wybór dostawców sprawiają, że konsumenci mają dostęp do wielu różnych opcji, które mogą dostosować do swoich potrzeb i preferencji dietetycznych – dodaje Kamil Trojanowski i kontynuuje:

– Caterings został stworzony z potrzeby dostarczenia narzędzia, które pozwoli na kompleksową obsługę oraz optymalizację procesów w cateringach dietetycznych – od zamówienia diety, przez produkcję, aż po spakowanie pełnego zamówienia i wysłanie go do klienta. Dzięki dołączeniu do grupy Goodspeed oferujemy również profesjonalną usługę logistyczną, która umożliwia cateringom dietetycznym Krystyna Pogoń zwraca uwagę, że obecnie catering dietetyczny to nie tylko rozwiązanie dla klientów indywidualnych. Coraz więcej firm i organizatorów eventów decyduje się na skorzystanie z diety pudełkowej – czy to, żeby zapewnić pracownikom wartościowe posiłki na co dzień w pracy czy też podczas różnych wydarzeń i konferencji.

– Myślę, że dla osób odpowiedzialnych za dane wydarzenie jest to pomocne, by przełożyć część odpowiedzialności na osoby, które się znają na gotowaniu i są gwarancją zadowolenia uczestników z posiłków. Szczególnie w czasach, kiedy wiele osób ma specjalne wymagania żywieniowe i na to samo wydarzenie trzeba zapewnić jednocześnie posiłki wegańskie, bezglutenowe, bezmleczne i spełniające założenia diety ketogenicznej. Catering dietetyczny jest w takiej sytuacji idealnym partnerem.
Jestem przekonana, że catering dietetyczny to nie tylko trend, ale przede wszystkim odpowiedź na potrzeby współczesnego społeczeństwa. To inwestycja w nasze zdrowie, dobre samopoczucie i jakość życia. I choć przed nami jako branżą jest wiele wyzwań, jestem przekonana, że nadal będziemy gościć na stołach w wielu polskich domach – reasumuje ekspertka Dietific. Konkurencja Rynek gastronomiczny i cateringowy w Polsce cały czas się rozwija, a właściciele, menedżerowie i szefowie kuchni prześcigają się w nowych pomysłach. Konkurencja w stolicy i dużych miastach jest bardzo silna. Do tego dochodzą cateringi dietetyczne. Czy te stanowią konkurencję dla klasycznych firm cateringowych?

Według danych firmy analitycznej PMR, w 2022 r. wartość polskiego rynku cateringu dietetycznego wyniosła 2,5 mld zł. Co więcej, rynek ten odnotował wzrost na poziomie 30 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Prognozuje się, że tendencja ta będzie trwała, a prognozy na 2024 r. są jeszcze bardziej optymistyczne. Przewiduje się, że wartość rynku przekroczy 3 mld zł, przy tempie wzrostu wynoszącym 25 proc. Obecnie na polskim rynku działa już blisko tysiąc firm z tego sektora. Nasz rynek cateringu dietetycznego to prawdziwy fenomen na skalę europejską. Cały czas przybywa firm i ofert.
– Jak to się stało, że cateringi w Polsce odniosły taki sukces?

rs 2024 03 916641

Myślę, że w stylu życia, w którym codzienne miejsce ma catering, jest coś zaraźliwego – oczywiście w dobrym tego słowa znaczeniu. Wielu osobom on się po prostu sprawdza, zachwalają to rozwiązanie i przez to zaciekawiają swoich znajomych. Kto nie pozazdrościłby gotowego, kolorowego i (przede wszystkim) pożywnego zestawu umieszczonego pod drzwiami, który można wziąć ze sobą do pracy, i to bez wstawania wcześniej, by sobie go przygotować?

Dlatego też w popularyzacji cateringów po prostu działa stara, dobra poczta pantoflowa, dzięki czemu Dietific przez wiele lat bazował na klientach z polecenia znajomy znajomemu – komentuje Krystyna Pogoń.
– Catering dietetyczny i eventowy mogą działać w swoich własnych sferach, ale istnieje również częściowe nakładanie się obszarów, w których mogą konkurować. W przypadku Belvedere, dzięki naszej własnej marce – cateringowi dietetycznemu Prywatny Kucharz by Belvedere – potrafimy obsłużyć mniejsze zapytania z pełną skutecznością.

Ta elastyczność jest szczególnie przydatna w przypadku wydarzeń, na których obsługa nie jest wymagana, a potrzebne są pyszne lunche i przekąski zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Nasz catering dietetyczny jest ceniony przez klientów za najwyższą jakość usług na rynku, co sami potwierdzają przyznając mu pięć gwiazdek. Dzięki naszej wszechstronności i profesjonalizmowi może my sprostać różnorodnym potrzebom klientów, niezależnie od rodzaju wydarzenia czy preferencji dietetycznych – wyjaśnia Małgorzata Bronowska. Z kolei Katarzyna Lewandowska twierdzi, że catering dietetyczny i eventowy to dwa zupełnie różne produkty.
– Trudno tu mówić o bezpośrednim konkurowaniu, natomiast można dostrzec, że upowszechnienie się cateringu dietetycznego szło w parze ze wzrostem świadomości żywieniowej klientów i gości eventów. To z kolei przełożyło się na pojawienie się, a w dalszej kolejności wzrost zapytań o menu fit czy strefy superfood, które w tej chwili są niemalże nieodłączną częścią menu prawie każdego eventu. Tak więc nie mówiłabym tu o konkurowaniu, ale raczej o wzajemnej inspiracji i kreacji trendów – tłumaczy.
– Cateringi dietetyczne w naszej ocenie nie stanowią konkurencji dla tradycyjnych usług cateringowych. Przyciągają one grupę klientów indywidualnych, którzy poszukują zindywidualizowanych planów żywieniowych, których my nie oferujemy. Czasem zdarza się, że firma oferująca catering dietetyczny wchodzi na rynek cateringu eventowego, natomiast w drugą stronę jest to raczej niespotykane. My również stawiamy na rozwój, dlatego w tym roku m.in. otworzyliśmy przy restauracji naszą nową przestrzeń Royal Cafe – dodaje Milena Białobrzeska. Podobnego zdania jest właściciel Kręgliccy Restauracje i Catering:

– Reasumując, catering dietetyczny związany z produkcją tzw. boxów nie działa konkurencyjnie dla cateringu bankietowego, opartego na organizacji wydarzeń. To są dwa zupełnie inne działy gastronomii.

Technologia

Catering wymaga kreatywności oraz doskonałych umiejętności organizacyjnych i ludzkich, a dziś także orientacji w nowych technologiach. W ciągu ostatniej dekady rozwój procesów cyfrowych objął branżę gastronomiczną i hotelarską, a jego siłą napędową były aplikacje umożliwiające konsumentom zamawianie jedzenia i rezerwowanie posiłków online. Technologia i liczne rozwiązania pomogły szefom kuchni nadążyć za nowymi zmianami, takimi jak rozwój diet roślinnych i nowe przepisy dotyczące alergenów. Dla przykładu, technologia QR z powodzeniem może być wykorzystywana w cateringu. Ale technologia cateringowa to także sprzęt umożliwiający sprawne przygotowywanie potraw.

Nowe technologie trafiają na rynek szybciej, niż się nam wydaje. Narzędzia generatywne AI, takie jak ChatGPT, rewolucjonizują znaczenie tworzenia dzieł sztuki, podczas gdy metaświat na nowo definiuje interakcje społeczne i społeczność. Nowe technologie zmieniają także branżę eventową. W 2024 r. także w cateringu możemy spodziewać się większej liczby kodów QR, wirtualnych fotobudek, a nawet danych biometrycznych. Firmy cateringowe również znajdą nowe granice do odkrycia. Technologia będzie odgrywać dużą rolę także w sposobie prezentacji żywności. Trendy Bycie na bieżąco z najnowszymi trendami gastronomicznymi jest ważne także w branży cateringowej. Pozwala to zapewnić klientom najlepsze, najświeższe i najbardziej ekscytujące smaki. Jakie są najsilniejsze trendy cateringowe?

rs 2024 03 2761

– Obecnie najważniejsze trendy w cateringu to: kuchnia roślinna i wegańska – coraz więcej klientów poszukuje roślinnych alternatyw i dań wegańskich; personalizacja menu – dopasowywanie oferty do indywidualnych potrzeb klientów, uwzględniając diety specjalne i preferencje smakowe; doświadczenia kulinarne – organizowanie interaktywnych doświadczeń, takich jak live cooking czy stacje tematyczne; innowacyjność – oryginalny, zaskakujący sposób podania. Pamiętajmy, że na wrażenia z posiłku wpływa nie tylko jego smak – zauważa Milena Białobrzeska.

– W dzisiejszych czasach trendy w cateringu eventowym zmieniają się dynamicznie, podążając za ewoluującymi preferencjami klientów i innowacjami w branży. Coraz większy nacisk kładzie się na używanie świeżych, lokalnych składników, które są sezonowe. Klienci coraz bardziej doceniają świadomość ekologiczną i wspieranie lokalnych producentów. Dlatego ważny jest dla nas prosty skład potraw, czyli clean label, gdzie liczy się jakość składników, ich pochodzenie oraz smak. Świadomość ekologiczna rośnie, dlatego też catering eventowy coraz częściej stawia na praktyki zrównoważonego rozwoju, takie jak ograniczenie odpadów, stosowanie produktów ekologicznych czy wspieranie organizacji charytatywnych.

Inne trendy, o których warto wspomnieć, to personalizacja i niestandardowe menu. Klienci oczekują spersonalizowanych doświadczeń, dlatego catering eventowy musi być elastyczny i oferować niestandardowe menu dostosowane do konkretnych preferencji klienta lub tematyki wydarzenia. Modny jest street food i comfort food, co często stosujemy w naszym menu w postaci chociażby stacji kulinarnych z burgerami roślinnymi czy wrapami – dodaje ekspertka Belvedere Caterings. Każdy organizator imprezy chce wynająć firmę cateringową, dzięki której o organizacji eventu goście będą rozmawiać jeszcze długo.

Niezależnie od tego, czy jest to zupełnie nowy składnik czy klasyczne danie podane w wyjątkowy sposób, przesuwanie granic przy jednoczesnym oferowaniu wysokiej jakości jedzenia i obsługi sprawi, że goście będą bić brawo. Często firmy cateringowe proszone są obecnie o smaki świata, jak kuchnia azjatycka, śródziemnomorska czy meksykańska. Kolejnym ważnym trendem jest interakcja, otwarta kuchnia, gotowanie na świeżym powietrzu czy na oczach gości. Jest to uważane za nowy, empiryczny luksus. Wzbogacające wizualnie przedstawienia kuchenne na żywo zapewniają gościom możliwość zaangażowania się w trajektorię przygotowywanego jedzenia. Stacje z obsługą szefa kuchni, na których goście mogą wybierać i przygotowywać własne posiłki, stają się bardzo modne, ponieważ klientom znudziły się tradycyjne bufety. 

Kreatywnie

– W cateringu, jak w całej branży eventowej, liczy się kreatywność. Kulinarna kreatywność w postaci nie tylko designu dań, ale i ich smaku czy formy podania, aranżacji stołów. Dostrzegamy dużą wagę, jaką organizatorzy przykładają do spójności eventu tak, aby każdy jego element składał się na całościowy efekt, podkreślając charakter i prestiż wydarzenia.

Natomiast jeśli chodzi o trendy w menu, to widać duże zainteresowanie z jednej strony kuchnią orientalną, a z drugiej również naszymi lokalnymi, regionalnymi specjałami. Nadal klienci oczekują zdrowych i ekologicznych posiłków, na co odpowiadamy, proponując menu oparte na lokalnych i sezonowych produktach, uwzględniające różnorodne diety i preferencje żywieniowe. Obserwujemy coraz większą przewagę w oczekiwanym menu dań wegetariańskich i wegańskich. Kiedyś było to około 20 proc., teraz zbliżamy się do 40-50 proc.

– podkreśla Katarzyna Lewandowska. Wychodząc z globalnej pandemii, zauważamy, że klienci i goście eventów chcą się bawić i tańczyć, rozmawiać, spacerować bez przywiązania do wyznaczonego miejsca na cztery-pięć godzin. Stąd też nowy trend, czyli posiłki w ruchu, np. drobne przekąski roznoszone i serwowane na parkiecie, aby móc się posilić bez przerywania zabawy. Posiłki na imprezach przekształcą się w doświadczenia, umożliwiając gościom głęboką interakcję z zespołami kulinarnymi i barmanami. Klienci będą nadal preferować mniej sztywne formaty posiłków i skupiać się na interaktywnych, spersonalizowanych formach gastronomicznych, które uwzględniają ideę dzielenia się.

Coraz więcej gości chce mieć bar sushi robiony na zamówienie, stanowiska do carvingu z wieloma opcjami smakowymi, bar taco, bar poke bowl etc. Tego typu stacje dodają elementu zaangażowania i rozrywki. 

rs 2024 03 462394

Ekologicznie

Ludzie stają się coraz bardziej świadomi swoich wyborów i wspaniale jest móc to obserwować także w branży gastronomicznej. Klienci są obecnie bardziej selektywni i preferują w swoich menu produkty pochodzące z lokalnych i sezonowych źródeł, jednocześnie starając się ograniczać ilość odpadów. Firmy eventowe i cateringowe również uwzględniają te praktyki i wdrażają metody przyjazne dla środowiska, takie jak kompostowanie, recykling i oddawanie resztek żywności. Ten trend to nie tylko chwilowa moda.

Rewolucjonizuje planowanie wydarzeń i inspiruje innowacyjne pomysły. Klienci stali się również bardziej świadomi istnienia organizacji ratujących żywność, które zbierają resztki jedzenia po wydarzeniu i dostarczają je osobom, którym brakuje bezpieczeństwa żywnościowego. Od pola do stołu i zrównoważony rozwój są nadal ważne, ponieważ tam, gdzie to możliwe, koncentrujemy się na składnikach pochodzenia lokalnego i organicznego. Często firmy cateringowe współpracują z lokalnymi gospodarstwami rolnymi i tworzą menu uwzględniające ich produkty. Wiele inspiracji można zaczerpnąć ze współpracy z rolnikami i tworzyć potrawy na podstawie ich plonów i sezonowości.

– Podczas produkcji dań na imprezy dla dużych grup dbamy, żeby nie było niepotrzebnych strat. To ważne dla nas z ekonomicznego punktu widzenia, ale też istotne środowiskowo. Szacowanie odpowiedniej ilości poszczególnych potraw oraz przygotowanie rezerwy, którą można uruchomić, gdy goście są bardzo głodni, to stały element organizacji każdej imprezy. Jeśli pojawiają się niewykorzystane nadwyżki jedzenia, to oferujemy je klientom do zabrania do domu, zjadamy jako posiłki w trakcie pracy (mamy zawsze chętne głodomory w naszych restauracjach) oraz oddajemy do jadłodzielni – wskazuje Marcin Kręglicki. Jak widać, świadomy catering obejmuje wiele etapów – od relacji z producentami żywności po to, co dzieje się po wydarzeniu, kiedy resztki mogą łatwo doprowadzić do marnowania żywności. W duchu ekologii, zero waste i kreatywności gość może na chwilę zostać ogrodnikiem. Mówimy tu o barach sałatkowych, tacach z crudité serwowanych à la grządki na jadalnej ziemi.
– Zero waste, opakowania eko czy wykorzystanie lokalnych produktów w menu eventowym jest jak najbardziej obecne w cateringu, i to już od dłuższego czasu. Mazurkas Catering 360° od zawsze stara się promować polską kuchnię, jako niezwykle bogatą i różnorodną, i zachęca do odkrywania regionalnych potraw. Jeśli natomiast chodzi o trendy eko i zero waste to zwłaszcza w okresie letnim, gdy sporo eventów odbywa się na świeżym powietrzu lub ma luźniejszy charakter, dużą część naszych realizacji stanowią wydarzenia, na których drewniane talerze czy sztućce bądź opakowania papierowe są jedyną formą serwowania potraw. Klienci coraz chętniej korzystają z takich rozwiązań. Oczywiście nie mówimy o zasiadanej, eleganckiej kolacji, ale o luźniejszych wydarzeniach typu pikniki, grille, bankiety pokonferencyjne – kontynuuje Katarzyna Lewandowska.

– Oczekiwania klientów dotyczą dziś w ogromnej mierze dbałości o środowisko, lokalności, ograniczenia śladu węglowego, różnorodności diet, jakości. Dla nas są one standardem już od dawna. Naczynia wielokrotnego użytku – porcelana, szkło, talerze z surowca bezołowiowego, odpornego na zniszczenia, naczynka ze skrobi, a także niemarnowanie jedzenia, które konsekwentnie stosujemy od lat, doskonale wpisują się w naszą politykę zrównoważonego rozwoju oraz filozofię zero waste. Dodatkowo różnorodność potraw pod względem zapotrzebowania dietetycznego jest dla nas priorytetem. Korzystamy z własnego profesjonalnego centrum produkcyjnego wyposażonego w najnowszej generacji energooszczędne urządzenia. Posiadamy maszyny myjące, które oszczędzają wodę, w tym energooszczędne zmywarki z odzyskiem pary. Używamy środków czystości do mycia naczyń i urządzeń, które są w 100 proc. biodegradowalne. Nasze centrum jest wyposażone w ledowe oświetlenie, a my uważnie segregujemy odpady.

Dzięki tym praktykom nie tylko spełniamy oczekiwania naszych klientów, ale również dbamy o środowisko, co jest dla nas priorytetem – dodaje Małgorzata Bronowska. Rosnąca świadomość zmian klimatycznych stwarza większe zapotrzebowanie na alternatywy tradycyjnych mięs. Nowe składniki i techniki opracowywania tych produktów wpłyną na prezentacje projektowe, poprawiając sposób, w jaki postrzegamy żywność wegetariańską i wegańską. Opcje roślinne i alternatywy białkowe zyskują na popularności, napędzane naciskiem na dobre samopoczucie i przyjazność dla środowiska. Menu wegańskie może niemal całkowicie wyeliminować większość ograniczeń dietetycznych, może więc być świetnym sposobem na uproszczenie tego, co serwuje catering podczas eventu, wiedząc, że kilka osób spośród gości ma specyficzne restrykcje żywieniowe, które można zaspokoić poprzez menu wegańskie. Zrównoważone praktyki żywieniowe wykraczają poza pozyskiwanie lokalnych składników i opieranie się na menu bogatym w warzywa. To także biodegradowalne opakowania etc.

Prezentacja i dostawa żywności również przechodzą zmiany w zakresie zrównoważonego rozwoju. Naczynia stołowe wielokrotnego użytku i nadające się do kompostowania są normą, podczas gdy jednorazowe tworzywa sztuczne są wycofywane. Coraz więcej elementów cateringowych pochodzi z recyklingu.

– Trendy takie jak zero waste, eko opakowania i jedzenie lokalne są coraz bardziej obecne w cateringu. Jesteśmy świadomi ekologicznych oczekiwań naszych klientów i staramy się im sprostać. W naszej firmie minimalizujemy marnotrawstwo żywności, stosujemy opakowania biodegradowalne i korzystamy z lokalnych produktów. Promujemy zrównoważone praktyki, nie tylko dlatego, że jest to modne, ale przede wszystkim dlatego, że jest to konieczność dla naszej planety. Widzimy, że klienci coraz częściej doceniają i poszukują takich ekologicznych rozwiązań.

W 2022 r. nawiązaliśmy współpracę z posadzimy.pl i od tamtego czasu każde zamówienie klienta to jedno posadzone przez nas drzewo. Nasz zielony program „Go Green” rozwijamy z roku na rok – zapewnia Milena Białobrzeska. Menedżerowie i szefowie kuchni zajmujący się cateringiem i koordynowaniem imprez dziś nie tylko planują menu, ale ściśle współpracują z całym zespołem, event planerem, sommelierem, baristą, barmanem etc., bo dzisiejsze eventy są dosłownie szyte na miarę.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *