W ostatnich latach kategoria koktajli niskoalkoholowych NoLo – low and no alcohol – rośnie w siłę. Globalne trendy, zmieniające się preferencje konsumentów i presja na zdrowy styl życia sprawiają, że gastronomia musi adaptować się szybciej niż kiedykolwiek.

No- and low alcohol beverages, napoje, koktajle z niską zawartością alkoholu lub bez procentów, czyli tzw. mocktaile (nazwa pochodzi z języka angielskiego i jest grą słów mock, czyli udawać, oraz cocktail). Najchętniej wybierane obecnie przez przedstawicieli pokolenia Z, czyli osób urodzonych po 1995 r.
Jednak zarówno przedstawiciele pokolenia Z, jak i milenialsi coraz większą wagę przywiązują do zdroweszego stylu życia.
Potwierdzają to badania SW Research: w grupie do 24. roku życia 40,3 proc. deklaruje, że ogranicza spożycie alkoholu. W grupie 25-34 lata, której część nadal stanowią osoby z pokolenia Z, aż 51 proc. deklaruje, że spożywa mniej alkoholu niż wcześniej. Ten trend nieco przyhamowuje w starszych grupach. Między 35. a 54. rokiem życia 34,8 proc. ogranicza spożycie alkoholu, a w najstarszej grupie, czyli 55+, jest to 35,9 proc.

Według badań Nielsena rynek napojów bezalkoholowych w Polsce jest wart 25,2 mld zł.
Skąd się wziął NoLo?
Trend ten zaczął mocno zyskiwać po pandemii. Wtedy też na rynku polskim pojawiły się pierwsze alkohole dealkoholizowane przypominające gin. Jednym z nich była marka Seedlip. Produkt, stworzony przez Bena Bransona w Wielkiej Brytanii, jest destylatem bezalkoholowym przypominającym gin, jednak w żadnej z wersji nie został użyty jałowiec, który jest jednym z głównych elementów smakowych ginu london dry. Mimo że marka ta nie odniosła wielkich sukcesów w Polsce, zapoczątkowała rozwój nowych produktów bezalkoholowych innych firm. Na rynku znalazły się również bezalkoholowe rumy, whisky, a nawet tequila.
W tym czasie również przyspieszył trend wybierania win o niskiej zawartości alkoholu lub bezalkoholowych. Social media oraz kampania Dry January, czyli trzeźwy styczeń, również miały ogromny wpływ w ostatnich latach na rozwój mocktaili. Dry January to kampania zdrowotna zapoczątkowana w Wielkiej Brytanii, gdzie po grudniu, obfitującym w święta i spotkania towarzyskie, na których Brytyjczycy nie odmawiają sobie alkoholu, ludzie całkowicie rezygnują z procentowych napojów przez cały styczeń głównie dla korzyści zdrowotnych.
Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
- Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
- Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
- Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
- Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
- Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
- Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl