Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

ReklamaDoświadczenie, zrównoważony rozwój i autentyczność

2018-09-28

W dniach 5-7 września br. w Mołdawii odbyła się 3. Międzynarodowa Konferencja nt. Turystyki Winnej (UNWTO Global Conference on Wine Tourism) pt. „Turystyka winna jako narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”. Wydarzenie to miało także znaczenie w kontekście rozwoju współpracy między mołdawskimi winiarniami a polskim sektorem gastronomicznym. 

konferencja UWWTO 3

W konferencji poświęconej zrównoważonemu rozwojowi obszarów wiejskich wzięło udział ponad 250 uczestników z 31 krajów. Rola gospodarza tak prestiżowego wydarzenia potwierdziła znaczenie Mołdawii na arenie międzynarodowej jako ważnej destynacji turystyki winnej. Będąc współorganizatorem Mołdawia pokazała swój duży potencjał tuż obok Gruzji, Argentyny i Chile, które w 2019 roku będzie gościło kolejną konferencję UNWTO.

W trakcie prelekcji i paneli międzynarodowi eksperci omawiali różne aspekty rozwoju turystyki winnej. We wnioskach końcowych Sandra Carvao, Szefowa Tourism Marketing Intelligence and Competitiveness UNWTO oraz Rodica Verbeniuc, Dyrektor Generalna Mołdawskiej Agencji Inwestycji, omówiły 8 obszarów, których rozwój jest niezbędny, aby turystyka winna mogła być efektywnym narzędziem transformacji obszarów wiejskich. Obejmują one następujące działania:
- enoturystyka powinna być integralną częścią narodowej strategii rozwoju turystyki;
- we współpracę powinni być zaangażowani różnorodni partnerzy;
- należy prowadzić współpracę z lokalnymi społecznościami;
- małe i średnie przedsiębiorstwa powinny być wspierane we wprowadzaniu innowacji;
- turystykę winną należy postrzegać nie tylko przez pryzmat wzrostu dochodów bezpośrednio w branży, ale propagować wobec niej holistyczne podejście;
- wyzwaniem i dużą szansą jest analiza Big Data, która umożliwia precyzyjne poznanie preferencji gości i zaproponowanie im spersonalizowanej oferty;
- edukacja pozwalająca podnosić umiejętności jest kluczowa dla rozwoju;
- rozwój obszarów wiejskich powinien następować zgodnie z celami wytyczonymi w Agendzie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030.

Uczestnicy konferencji mieli również okazję odwiedzić kultowe winnice Mołdawii, tj. Mileştii Mici oraz Cricovą, w których znajdują się największe na świecie piwnice winne oraz kolekcje win. Goście udali się także do chateau Castel Mimi - pierwszej i najbardziej okazałej winnicy w Mołdawii, a także w inne atrakcyjne turystycznie miejsca. Warto wspomnieć, że w 2017 roku nastąpił aż 50% wzrost liczby zagranicznych turystów, pensjonaty we wsiach przyjęły ponad 3 razy więcej gości, a winnice odnotowały ponad 20% wzrost liczby odwiedzających w porównaniu do okresu sprzed dwóch lat. Najważniejszym wydarzeniem w kraju związanym z tradycją produkcji wina będą obchody Narodowego Święta Wina, które odbędą się już 6-7 października. W Kiszyniowie powstanie specjalne miasteczko winne, a w winiarniach na terenie kraju przewidziane są liczne atrakcje. To doskonała okazja dla restauratorów, by zweryfikować potencjał mołdawskich win i nawiązać kontakty biznesowe.

Więcej informacji o Mołdawii wraz z kalendarzem wydarzeń znajduje się na stronie www.moldova.travel/pl/


Polecamy
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności