Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

Reklama

Tomasz Czarnecki i Karol Czarnota z restauracji Babinicz w Szczawnie-Zdroju wygrali finał II edycji Spotkania z SelfCookingCenter

2018-10-30

Druga edycja konkursu kulinarnego Spotkania z SelfCookingCenter, która odbyła się 25 października 2018 r., to efekt współpracy firmy Rational oraz znanego z doskonałej kuchni Zamku Topacz pod Wrocławiem. Pod jednym dachem spotkało się osiem dwuosobowych zespołów z restauracji z całej Polski. Łączyły ich młody wiek, kulinarna pasja, szacunek do regionalnych składników oraz chęć zwycięstwa.

Self Cooking Center Zamek Topacz fotografie Grzegorz Golebiowski 058

Tematem tegorocznej edycji był weganizm. Uważana powszechnie za restrykcyjną i kłopotliwą, kuchnia roślinna uwolniła kreatywność młodych kucharzy. Stworzyli osiem autorskich, wegańskich dań, które zgodnie z ideą konkursu eksponowały lokalne, regionalne składniki. Jury Techniczne, w którego składzie znaleźli się szefowie kuchni z całej Europy, zgodnie stwierdziło, że poziom zaserwowanych podczas konkursu dań przerósł ich oczekiwania. Jury Degustacyjne, które oceniało potrawy w ciemno, potwierdziło te spostrzeżenia. – Noty były bardzo zbliżone. Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni pomysłami i kreatywnością wszystkich uczestników. Przełamujemy granice rutynowej kuchni – mówił Andreas Wierus, prezes Zamku Topacz. – To było prawdziwe święto kreatywności – dodał Maciej Wroński z firmy Rational.

Ostra rywalizacja

Na wszystkich konkursowych stanowiskach królowały lokalne składniki, takie jak dynia, kalafior, seler i jarmuż. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie ich w formie zachwycającej zarówno pod względem smaku, jak i wyglądu. Na podium znalazły się trzy zespoły, które najlepiej „pokazały siebie na talerzu”. Trzecie miejsce zajęli Damian Starzonek i Adrian Dziewięcki z bliźniaczych restauracji Przystań&Marina we Wrocławiu. Ich Polenta z pieczonych warzyw wyniosła proste, pospolite składniki na prawdziwie wysoki, restauracyjny poziom. Na drugim miejscu znaleźli się Wiktor Wielgus i Karol Kaszlewicz z toruńskiego hotelu Nicolaus. Zainspirowani rodzimymi smakami stworzyli imponujące Assiette z dyni z toruńskim piernikiem. Zwycięzcami drugiej edycji konkursu został tandem z restauracji Babinicz w Szczawnie-Zdroju. Tomasz Czarnecki i Karol Czarnota postanowili uchwycić smaki najbardziej malowniczej pory roku w postaci dania o nazwie Vege jesień. Wśród składników znalazły się zioła i warzywa prosto z ogrodu. Złożona kompozycja wymagała wykorzystania czasu do ostatniej minuty. Wysiłek się opłacił – zwycięzcy zabrali do domu 5 tysięcy złotych, nagrody rzeczowe oraz unikatową statuetkę. Przyjadą także na staż do Restauracji w Zamku Topacz, gdzie będą rozwijać swoje umiejętności pod okiem szefa kuchni Rafała Borysa.

Nadzieja w młodych

Nagroda w postaci szkolenia doskonale oddaje ideę konkursu. – Spotkania z SelfCookingCenter to przede wszystkim edukacja – mówi ich pomysłodawca, Maciej Wroński. – Chcemy przełamywać stereotypy i docenić młodych kucharzy, którzy tak ciężko pracują na swój sukces, a często są pomijani”. Jego zdanie podziela Andreas Wierus z Zamku Topacz – Sami edukujemy swoich kucharzy, wysyłamy ich na staże, wspieramy ich rozwój. Dzięki temu konkursowi mamy okazję podzielić się wiedzą z młodym pokoleniem. –

Zwycięski zespół oraz restauracja Babinicz, którą reprezentują, otrzyma także nagrodę dodatkową. Jest nią szkolenie z kuchni roślinnej w wykonaniu ekspertki w tym temacie, Katarzyny Gubały. – Restauracja to nie tylko szef kuchni. Jeśli chcemy zachwycić klienta weganina, szkolenie musi objąć także obsługę, cukiernika, baristów. Dzięki temu osoba będąca na roślinnej diecie – czy na stałe, czy tymczasowo – poczuje się dobrze zrozumiana – mówi Gubała.

W obliczu sukcesu tegorocznej edycji konkursu, łatwo zrozumieć pytania o przyszłoroczne Spotkanie z SelfCookingCenter. – Chcemy przełamywać schematy, poruszać trudne tematy. Wciąż myślimy nad motywem kolejnej edycji. Niewykluczone, że w jakiś sposób podejmiemy się tematu food waste, czyli marnowania żywności – zdradza tajniki Wroński.

Więcej informacji na temat konkursu oraz pełny regulamin można znaleźć na stronie www.sscc.info.


Polecamy
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności