3,24 mln zł z crowdfundingu dla Doctor Brew3,24 mln zł z crowdfundingu dla Doctor Brew

2019-01-07

Producent piw kraftowych Doctor Brew pozyskał przez finansowanie społecznościowe aż 3,24 mln zł, czyli o 62% więcej niż zakładał cel zbiórki. Platforma crowdfundingu udziałowego Crowdway.pl zakończyła 2018 rok z rekordowym wynikiem kampanii tej spółki. Zapowiedziała też jeden z pierwszych w Polsce exitów inwestorów crowdfundingowych spółki z o.o. – JedenŚlad.

doctorbrew2

Kampania Doctor Brew wystartowała na platformie Crowdway.pl 19 listopada. Spółka zwróciła się do społeczności o pomoc w sfinansowaniu części operacyjnej zakupu kultowego Browaru Lwówek od Grupy Browary Regionalne Jakubiak. W zamian zaoferowała udziały i pakiety benefitów. Inwestorzy poparli to przedsięwzięcie wpłacając do 21 grudnia, tj. w ciągu miesiąca aż 3,24 mln zł, przebijając cel zbiórki aż o 1,24 mln zł.
– Szybko rosnący biznes, ogromne grono miłośników marki Doctor Brew oraz ambitny, ale realny cel, a do tego środki większe niż oczekiwaliśmy! Jesteśmy dumni i niezwykle wdzięczni inwestorom, którzy tak licznie dołączyli do społeczności ‘doctorów’ i hojnie wsparli nasz plan. Wszystkie dodatkowe środki przekraczające cel zbiórki przeznaczymy na wkład własny do kredytu bankowego na zakup Browaru Lwówek – mówi Łukasz Lis, prezes zarządu Doctor Brew sp. z o.o.
Jesienią 2018 r. Doctor Brew wydzierżawił Browar Lwówek od Grupy BRJ. Do końca października 2020 r. ma wyłączne prawo do zakupu zakładu. – Dzięki kondycji finansowej jesteśmy w stanie sfinalizować transakcję już w ciągu pierwszych sześciu do dziewięciu miesięcy 2019 roku. Wynik kampanii crowdfundingowej to dodatkowy impuls do szybszej integracji Lwówka do struktur naszej spółki – wyjaśnia Tomasz Suchowierski, członek zarządu ds. finansowych Doctor Brew.
Dzięki dzierżawie Browaru Lwówek spółka w miejsce obecnych, kontraktowych mocy produkcyjnych rocznie30 tys. hektolitrów  zyskuje potencjał 100 tys. hektolitrów. – To sprawia, że Lwówek jest dla nas inwestycją długoterminową. Mając portfolio piw Doctor Brew i Lwówek operujemy jednocześnie na rynku kraftowym i regionalnym – dodaje Tomasz Czechowski, członek zarządu Doctor Brew ds. sprzedaży.
Wynik kampanii Doctor Brew jest niemal dwukrotnie wyższy od poprzedniego rekordu wartości zakończonych kampanii crowdfundingu udziałowego w Polsce. W 2017 r. polsko-amerykański start-up Lovely pozyskał 1,64 mln zł, również na platformie Crowdway.pl.
– Zauważamy przyspieszenie na polskim rynku crowdfundingu udziałowego pod względem liczby kampanii, inwestorów i wreszcie wzrostu wartości zbiórek” – powiedział Jakub Niestrój, prezes zarządu Crowd Ventures (platforma Crowdway.pl). To dobra prognoza dla kolejnych emitentów. Zainteresowanie wzbudzają też możliwości zyskownego wyjścia z inwestycji. – Tu jednym z pierwszych sukcesów może pochwalić się JedenŚlad. Jak dowiedzieliśmy się od jednego z inwestorów, osoby, które rok temu nabyły udziały tej spółki na naszej platformie, otrzymały propozycję ich odsprzedania z 20-proc. zyskiem – dodał. Wypożyczalnia skuterów elektrycznych na minuty JedenŚlad Sp. z o.o. w ramach zbiórki na platformie Crowdway pozyskała 900 tys. zł. Środki przeznaczyła na zakup pojazdów, rozwój oprogramowania i sfinansowanie wkładu własnego do kredytu. Posiada około 450 skuterów w 6 miastach, a liczba zarejestrowanych użytkowników przekracza 30 tys.

Doctor Brew wytwarza piwa rzemieślnicze. W ofercie stałej 10 piw kraftowych. Do tej pory firma stworzyła ponad 100 różnych produktów i sprzedała około 3,4 mln butelek piwa pod marką własną oraz private label. Jej produkty są dostępne zarówno w sklepach specjalistycznych, jak i w sieciach Lidl, Auchan, Carrefour, Makro, Selgros, Kaufland i Intermarche. Prowadzi też patronacki lokal Doctor's Bar we Wrocławiu. W 2014 roku zdobyła 2. miejsce w kategorii nowo otwartych browarów na świecie, przyznane przez użytkowników serwisu RateBeer. Crowdway to działająca w Polsce od 2015 r. internetowa platforma crowdfundingu inwestycyjnego (equity crowdfunding). Ma na swoim koncie zakończone sukcesem wsparcie emisji w ramach społecznościowego pozyskiwania kapitału na rozwój projektów start-upowych i spółek szybkiego wzrostu. Do grudnia 2018 r. zrealizowała kampanie na łączną kwotę ponad 9 mln zł, a wraz z markami Doctor Brew, Bivrost i Lovely pobiła rekordy crowdfundingu udziałowego w naszym kraju.


Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail