Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

ReklamaGwiazdki Michelin utrzymane oraz przetasowania wśród warszawskich restauracji

2019-03-27

Atelier Amaro oraz Senses z Warszawy kolejny rok z rzędu utrzymały swoje Gwiazdki Michelin, co pozwala im na zachowanie pozycji jedynych lokali w Polsce z tym wyróżnieniem. W tym roku lista krakowskich restauracji pozostała niemal niezmieniona, natomiast wśród warszawskich nastąpiły spore przetasowania – pojawiły się trzy nowe lokale, sześć zniknęło z zestawienia, a jeden otrzymał symbol Bib Gourmand. Do światowej listy dołączają restauracje z Chorwacji i Islandii.

27 marca ogłoszono restauracje wyróżnione w najnowszym wydaniu kulinarnego Czerwonego Przewodnika Michelin „Main Cities of Europe 2019”. W tym roku na liście restauracji wyróżnionych w Czerwonym Przewodniku Michelin „Main Cities of Europe 2019” pojawiły się trzy nowe miejsca z Warszawy – Chłodna 15 by Wilamowski, Europejski Grill oraz Bez Gwiazdek – natomiast aż sześć zniknęło z zestawienia. Łącznie inspektorzy Michelin wyróżnili w przewodniku 27 lokali ze stolicy, w tym dwa z nich utrzymały Gwiazdkę Michelin, która od wielu lat jest uznawana za najwyższe wyróżnienie sztuki kulinarnej i jednocześnie stanowi marzenie szefów kuchni. Kolejny rok z rzędu dokonały tego Atelier Amaro i Senses. Dodatkowo Kieliszki na Hożej zdobyły wyróżnienie Bib Gourmand przyznawane za korzystny stosunek jakości potraw do ich ceny. W Krakowie, gdzie w przewodniku znalazło się 25 restauracji, zmian było dużo mniej – tylko jeden lokal zniknął z listy.

Warto pamiętać, że już samo znalezienie się w zestawieniu „Main Cities of Europe” jest dla właścicieli, szefów kuchni i całej obsługi dużym sukcesem. Uwzględnienie lokalu w przewodniku to decyzja inspektorów Michelin, którzy przygotowują rekomendacje i oceniają restauracje. Ich wizyty są zawsze anonimowe, aby zapewnić obiektywizm oceny. Inspektor może wprawdzie ujawnić swoją tożsamość, jednak dopiero po uregulowaniu rachunku. W przeciwieństwie do Gwiazdek Michelin, które przyznawane są kolegialnie, decyzję o umieszczeniu restauracji w przewodniku może podjąć jeden inspektor.

 W przewodniku „Main Cities of Europe” restauracjom przyznawane są następujące symbole:
- Gwiazdki Michelin – za walory smakowe potraw (od jednej do trzech gwiazdek)
- Bib Gourmand – za stosunek jakości do ceny
- Sztućce (Łyżka & Widelec) – za wystrój, jakość obsługi, atmosferę lokalu (od jednego do pięciu sztućców).

Polskie restauracje w przewodniku Michelin 2019:

Atelier Amaro Gwiazdka Michelin, 3 symbole sztućców
Senses Gwiazdka Michelin, 3 symbole sztućców
Brasserie Warszawska Bib Gourmand, 2 symbole sztućców
Alewino Bib Gourmand, 1 symbol sztućców
Butchery and Wine Bib Gourmand, 1 symbol sztućców
Kieliszki na Hożej Bib Gourmand, 1 symbol sztućców
Kieliszki na Próżnej Bib Gourmand, 1 symbol sztućców
Amber Room 4 symbole sztućców
Belvedere 3 symbole sztućców Michel Moran – Bistro de Paris 3 symbole sztućców Platter by Karol Okrasa 3 symbole sztućców
tCehgłoordoncaz n1e5g boy r aWniklainmgouw) ski (dołączyła do 2 symbole sztućców
Concept 13 2 symbole sztućców
Dom Polski 2 symbole sztućców
rEaunrkoipnegjus)k i Grill (dołączyła do tegorocznego 2 symbole sztućców
Mokotowska 69 2 symbole sztućców
Nolita 2 symbole sztućców
La Rotisserie 2 symbole sztućców
Rozbrat 20 2 symbole sztućców
Signature 2 symbole sztućców
U Fukiera 2 symbole sztućców
U Kucharzy 2 symbole sztućców
rBaenzk Ginwguia)z dek (dołączyła do tegorocznego 1 symbol sztućców
Dyletanci 1 symbol sztućców
Winosfera 1 symbol sztućców
ELIXIR by Dom Wódki 1 symbol sztućców
L’enfant Terrible 1 symbol sztućców
Z warszawskiego zestawienia w tym roku zniknęły: AleGloria, Salto, Strefa, Tamka 43, Delicja, Merliniego 5

Kraków (25 restauracji; w 2018 roku było 26 lokali w zestawieniu)

Zazie Bib Gourmand, 1 symbol sztućców
Copernicus 3 symbole sztućców
Trzy Rybki 3 symbole sztućców
Albertina 2 symbole sztućców
Amarylis 2 symbole sztućców
Corse 2 symbole sztućców
Cyrano de Bergerac 2 symbole sztućców
Jarema 2 symbole sztućców
Kogel Mogel 2 symbole sztućców
Leonardo 2 symbole sztućców
Pod Baranem 2 symbole sztućców
Studio Qulinarne 2 symbole sztućców
Szara 2 symbole sztućców
Szara Kazimierz 2 symbole sztućców
Pod Nosem 1 symbol sztućców
Bianca 1 symbol sztućców
Bottiglieria 1881 1 symbol sztućców
Del Papá 1 symbol sztućców
Farina 1 symbol sztućców
Hana Sushi 1 symbol sztućców
Karakter 1 symbol sztućców
La Campana 1 symbol sztućców
Miodova 1 symbol sztućców
Sąsiedzi 1 symbol sztućców
Zakładka 1 symbol sztućców
Z krakowskiego zestawienia w tym roku zniknęła: Industrial Resto & Bar.

Jedna Gwiazdka Michelin oznacza bardzo dobrą restaurację w swojej kategorii, dwie to rewelacyjna kuchnia warta odwiedzenia, a trzy – wyjątkowa kuchnia warta specjalnej podróży. Decyzję o uhonorowaniu tym najbardziej prestiżowym tytułem podejmuje kolegialnie aż trzech inspektorów Michelin. Osobnym wyróżnieniem przyznawanym restauracjom jest Wschodząca Gwiazdka, która oznacza bardzo duże szanse na zdobycie właściwego symbolu w latach kolejnych. Tak właśnie było w przypadku warszawskiej restauracji Atelier Amaro, która rok po otrzymaniu Wschodzącej Gwiazdki zdobyła pełnoprawny tytuł.

Istotną zmianą na światowej liście jest dołączenie do zestawienia restauracji z Chorwacji, które znajdują się z Zagrzebiu i Dubrowniku, oraz z Islandii, które działają w Reykjavíku. Łącznie tegoroczna edycja przewodnika „Main Cities of Europe” opisuje ponad 1900 restauracji z 38 największych miast w 22 krajach Europy. Opisane lokale znajdują się w Austrii (Wiedeń i Salzburg), Belgii (Bruksela i Antwerpia), Chorwacji (Zagrzeb i Dubrownik), Czechach (Praga), Danii (Kopenhaga, Aarhus), Finlandii (Helsinki), Francji (Paryż, Lyon), Grecji (Ateny), Hiszpanii (Madryt, Barcelona), Holandii (Amsterdam, Rotterdam), Irlandii (Dublin), Islandii (Reykjavík), Luksemburgu (Luksemburg), Niemczech (Berlin, Hamburg, Monachium), Norwegii (Oslo), Polsce (Warszawa, Kraków), Portugalii (Lizbona), Szwajcarii (Berno, Genewa, Zurych), Szwecji (Sztokholm, Göteborg, Malmö), na Węgrzech (Budapeszt), w Wielkiej Brytanii (Londyn, Edynburg), Włoszech (Rzym, Mediolan).

Firma Michelin zajmuje się nie tylko produkcją opon, lecz także wydaje słynne mapy oraz przewodniki kulinarne i turystyczne. Przewodnik Michelin „Main Cities of Europe” pojawia się na rynku od ponad 100 lat i jest uznawany za najważniejszy przewodnik kulinarny na świecie – stanowi numer jeden zarówno pod względem wysokości sprzedaży, jak i historii oraz reputacji. Wszelkie informacje praktyczne w nim zawarte, rankingi lokali oraz przyznane wyróżnienia są sprawdzane oraz aktualizowane każdego roku. Inspektorzy ponownie odwiedzają poprzednio ocenione lokale, a także te, które jeszcze nie znalazły się na stronach przewodnika.


Polecamy
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności