6 października poznamy sekrety jesiennych przetworów na Placu Handelka6 października poznamy sekrety jesiennych przetworów na Placu Handelka

2019-10-03

W ramach projektu Slow Food-CE i pod patronatem Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej Kraków 2019, sąsiedzkie targi na Placu Handelka gromadzą coraz większą społeczność osób zainteresowanych powrotem do rzemieślniczych metod przetwarzania produktów regionalnych. Już 6 października na kolejnym z cyklu wydarzeń spotkać będzie można lokalnych wystawców, którzy oddali się zamiłowaniu do kiszenia, marynowania i wekowania. Czas na przetwory!

glabik krakowski 1

Poprzednie edycje targów z produktami z naszego regionu udowodniły, że grupa osób zainteresowanych zdrowym żywieniem stale się powiększa. Nieopodal Starego Kleparza, przy ulicy Św. Filipa 14 w niedzielę 6 października od 10.00 poznawać będziemy tradycyjne metody przetwarzania żywności. Podczas tej edycji wystawcy z naszego regionu zaproponują szeroki wybór przetworów, kiszonek miodów, soków i syropów! Wśród wystawców znajdą się: Kalwaryjskie Przetwory, Lato w Słoiku, Dzikie Smaki, Miody Morawskich, Będzie też Bartkowa Barć z miodami, sokami, syropami i ziołomiodami, Baba Jagła z serami i przetworami.

Wydarzenia na Placu Handelka mają na celu nie tylko sprzedaż produktów, ale przede wszystkim stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i wiedzy na temat świadomości zdrowego odżywiania i wybierania odpowiednich produktów. Dlatego też, jak podczas każdej edycji, nie zabraknie pogadanek i warsztatów. Na stoiskach znaleźć będzie można interesujący produkt z Małopolski. Głąbik Krakowski to rodzaj sałaty łodygowej, posiadającej wyjątkowo delikatną, kruchą i chrupiącą, bogatą w witaminę C łodygę, czyli tzw. głąbik. Warzywo było popularne na terenie Małopolski jeszcze w XIX wieku. Jadano je najczęściej w postaci kiszonej, w surówkach bądź w zupie. Obecnie za sprawą Targów w Krakowie, organizatora Międzynarodowych Targów Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA®, podjęto próbę odrodzenia kultury uprawy głąbików.  We współpracy z dziesięcioma szefami kuchni z Krakowa zasadzono kilkaset sadzonek głąbika. Oficjalne zbiory planowane są w pierwszych dniach października. Pierwsze sztuki głąbika będzie można zdegustować w niedzielę na Placu Handelka.

Jak pokazały poprzednie edycje, wiele osób interesuje się ekologicznymi i rzemieślniczymi produktami, chcąc świadomie wybierać te dobre dla zdrowia. Powrót do idei slow food i przywracanie działalności rzemieślniczej staje się nowym podejściem w życiu mieszkańców naszego miasta.

Zapraszamy Państwa do śledzenia kolejnych wydarzeń w ramach projektu Slow Food-CE i Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019.

06.10.2019 r. Plac Handelka, ul. św. Filipa 14


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail