Sztab Kryzysowy Gastronomii apeluje o pomoc dla branży
 







koronawirus

Sztab Kryzysowy Gastronomii apeluje o pomoc dla branży

2020-10-22

Sztab Kryzysowy Gastronomii Polskiej, który powołano 16 października 2020 r. postuluje m.in. o Tarczę dla gastronomii, stworzenie Funduszu Wsparcia Gastronomii, ujednoliconą stawkę 8% VAT na wszystko oraz o zniesienie ograniczeń godzin otwarcia niektórych lokali. Petycja, którą wystosowano trafiła 21 października do Rządu RP. Przedstawiamy jej treść.

Sztab Kryzysowy Gastronomii Polskiej

Przedstawiciele branży gastronomicznej apelują do rządu o pilne wsparcie. Adresatami listu skierowanego Rady Ministrów są: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Gowin; minister Tadeusz Kościński; główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Autorzy listu domagają się pilnego spotkania z przedstawicielami Sztabu Kryzysowego Gastronomii Polskiej w celu omówienia elementów pomocy i działań. Chcą również wprowadzenia „Tarczy Antykryzysowej dla Gastronomii Polskiej”.

„Sztab Kryzysowy Gastronomii Polskiej działając w imieniu swoich członków tj. podmiotów prawnych z sektora gastronomii, zwraca się z petycją o natychmiastowe wprowadzenie zmian przepisów prawa dla wszystkich usług gastronomicznych i cateringowych – czytamy  petycji. - Polska gastronomia to ponad 76 tysięcy lokali, które generują około 37 mld złotych krajowego PKB. Branża nasza jest zróżnicowana i podzielona na sektory, które cechują się różnymi koncepcjami gastronomicznymi, zależnie od typów lokali:

  • · fast-food, bary, puby,
  • · kluby i dyskoteki,
  • · sale bankietowe (w tym domy weselne),
  • · catering,
  • · kawiarnie,
  • · restauracje,
  • · restauracje hotelowe.

Każdy z tych sektorów gastronomii cechuje się inną koncepcją biznesową, sposobami prowadzenia działalności czy pozyskania i dotarcia do klienta. Branża gastronomiczna, w zależności od okresu roku, zatrudnia około miliona osób, wśród których przeważają osoby młode, często dopiero zaczynające swoją karierę zawodową. Co istotne branża gastronomiczna skupia przede wszystkim mikro i małych przedsiębiorców, którzy niejednokrotnie w dużo większym stopniu zostali dotknięci zmianami regulacyjnymi w sytuacji epidemii COVID-19. Poziom spadków przychodów przekroczył 50%, co skutkuje brakiem środków na pokrycie kosztów funkcjonowania ogromnej ilości lokali.

W związku z głębokim kryzysem ekonomicznym oraz z powodu ograniczania przez Rząd RP swobody działalności gospodarczej całej gastronomii polskiej poprzez ponowne zamknięcie bez wyjątku wszystkich lokali gastronomicznych, tym razem po godz. 21.00, zgodnie z Zamknięcie całej gastronomii, bez uwzględnienia segmentacji rynku gastronomicznego, jest całkowicie nieuzasadnione merytorycznie, niepoparte żadnymi dowodami naukowymi, sanitarnymi czy epidemiologicznymi. Pragniemy podkreślić, że 70% lokali gastronomicznych generuje 80% obrotów w godzinach od 19.00 do 24.00, kiedy Polacy, po pracy, idą do restauracji na kolacje. Gastronomia Polska to nie tylko kluby i dyskoteki, który to segment reprezentuje zaledwie 1 % całej branży. Ograniczanie działalności całej branży, bez żadnych wyjątków, zamykanie i także pustych aqua parków i basenów to działania spontaniczne, pozbawione planu i logiki biznesowej. Wg specjalistów branży (Akademia Praktyk Gastronomicznych i Hotelarskich) 40% rynku gastronomicznego ogłosi w latach 2020/2021 r. upadłość gospodarczą z powodu pochopnych decyzji Rządu RP ograniczającego swobody działalności gospodarczej. Nieuchronne bezrobocie ok. 400 000 pracowników i zamknięcie ponad 30 000 lokali użytkowych, puste witryny w centrach miast, to depresja przemieszana z agresją obywateli naszego kraju na brak możliwości bezpiecznej i spokojnej pracy w czasie epidemii.

Celem Sztabu Kryzysowego Gastronomii Polskiej jest wspólne wypracowanie z przedstawicielami Rządu RP rozwiązań funkcjonowania branży gastronomicznej w czasie epidemii, opartej na realnych podstawach ekonomicznych, z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego i ochrony seniorów 65+, rozwiązań wypracowanych po rzetelnej i skrupulatnej analizie autorytetów naukowych z dziedziny wirusologii, epidemiologii oraz specjalistów sanepidu.

 Postulaty Sztabu Kryzysowego Gastronomii Polskiej do Rządu RP

1. Merytoryczne uzasadnienie ograniczenia przez Rząd RP swobody prowadzenia działalności gospodarczej całej branży gastronomicznej bez wyjątków, przez zamykanie lokali o godz. 21.00.

2. Uwolnienie w trybie natychmiastowym godzin otwarcia wybranych typów lokali gastronomicznych:

  • · fast-food, bary, puby,
  • · kawiarnie,
  • · restauracje,
  • · restauracje hotelowe.

do 150 miejsc konsumpcyjnych z zachowaniem rygorów: wolny co drugi stolik lub 1 osoba na 4 m 2 (w żółtej i czerwonej strefie) zależnie od decyzji właściciela lokalu.

Cel merytoryczny: Przeciwdziałanie kryzysowi branży gastronomicznej ze względu na wywołanie paniki społecznej i ograniczanie swobody działalności gospodarczej.

3. Wprowadzenie stałej i jednolitej stawki 8% VAT na wszystkie produkty (w tym żywność i napoje) i usługi w gastronomiczne od dnia 01.11.2020 r.

Szczegółowy opis podstaw do wprowadzenia jednolitej stawki 8% VAT oraz korzyści dla Skarbu Państwa wynikające z liniowego podatku VAT został opisany w Petycji złożonej przez Izbę Gospodarczą Gastronomii Polskiej (członka Sztabu Kryzysowego) w dniu 21 września na ręce Ministra Finansów Tadeusza Kościńskiego.

Korzyści ekonomiczne oraz realne wpływy do budżetu Państwa wraz z prognozą dynamiki reaktywacji branży w epidemii i po epidemii dla Skarbu Państwa wynikające z liniowego podatku VAT na wszystkie usługi gastronomiczne jako stymulatora rozwoju branży powinny zostać wyliczone przez powołany do tego celu Zespół w Ministerstwie Finansów.

Cel merytoryczny: Skuteczne narzędzie ochrony branży gastronomicznej przed drastycznie pogłębiającym się kryzysem ekonomicznym i utratą płynności finansowej. Pomoc w przetrwaniu branży i odbudowie strat finansowych po pierwszym i obecnym lockdown’ie.

4. Stworzenie „Funduszu Wsparcia Gastronomii” na wzór Funduszu dla Kultury

Na wzór : Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 września 2020 r. w sprawie wsparcia finansowego jednostek prowadzących działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca. [Dz. U. z 2020 poz. 1729]

Na podstawie: art. 65 ust. 29 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. [Dz. U. poz. 568, 695, 1086, 1262 i 1478]. 

Cel merytoryczny: Celowa pomoc tym Przedsiębiorcom, którzy nie otrzymali innego wsparcia.

 

5. Wprowadzenie „Tarczy Antykryzysowej dla Gastronomii Polskiej” na wzór tarczy antykryzysowej dla Turystyki.

Na wzór Ustawy z dnia 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, w tym:

a) stworzenie Funduszu Gwarancyjnego dla Gastronomii Polskiej w ramach Tarczy, dla wierzycieli czynszów najmu w szczególności prywatnych właścicieli nieruchomości

b) uruchomienie programu redukcji czynszów najmu przez jednostki budżetowe w Polsce o 90% i programu pomocowego refundacji czynszów najmu komercyjnych w tym samym zakresie w terminie od 01.11.2020 r. do 30 czerwca 2021 r.

c) gwarancji dla banków w celu uruchomienia nieoprocentowanych pożyczek dla gastronomii

d) gwarancji dla klientów dokonujących wpłat zaliczek na wydarzenia grupowe w obiektach

e) umorzenie obowiązku spłat dotacji z PFR

f) umorzenie składek ZUS dla branży gastronomicznej od 01.11.2020 r. do 30.06.2021

g) wprowadzenie „bonu gastronomicznego” na wzór „bonu turystycznego”.

Cel merytoryczny: Pomoc Pracodawcom w utrzymaniu miejsc pracy i odszkodowań za lockdown w drodze Ustawy.

6. Wyznaczenie w trybie pilnym przedstawicieli Rządu RP do wspólnego opracowania razem z ekspertami branży gastronomicznej we współpracy z naukowcami i specjalistami z dziedziny epidemiologii realnego planu pomocy dla branży gastronomicznej, w tym opracowanie standardów bezpieczeństwa higienicznego „Bezpieczna Restauracja w czasie epidemii”

a) wypracowanie profesjonalnych procedur zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa Covid-19 i systemu kar za ich nieprzestrzeganie w gastronomii,

b) wypracowanie profesjonalnego systemu kontroli i audytowania bezpieczeństwa konsumpcji i obrotu gospodarczego w gastronomii,

c) opracowanie segmentacji rynku gastronomicznego i procedur bezpieczeństwa życia i zdrowia zamiast zamykania wszystkich typów lokali bez wyjątków i analiz,

d) zapewnienie spotkań roboczych z Ministrem Rozwoju, Pracy i Technologii dla przedstawicieli branży gastronomicznej.

Cel merytoryczny: Dbałość właścicieli lokali o komfort psychiczny i bezpieczeństwo gości przez stosowanie wysokich standardów funkcjonowania lokali ze względu na ich typy, których obecne Rozporządzenie Rady Ministrów nie rozróżnia i nie definiuje.


Polecamy

To też może Cię zainteresować







W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail