8 X Światowy Dzień Jajka
 


 8 X Światowy Dzień Jajka

2021-10-08

Ab ovo” lub „od początku”, jak mawiali Rzymianie, jajko to pokarm od tysiącleci. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Jajka

eggs cups burlap with dry grass 1024x683

Już w starożytnym Rzymie przygotowano pierwsze omlety. Od IV wieku kościół zachęca do celebracji Zmartwychwstania Chrystusa, którego głównym symbolem są jajka. W średniowieczu, wraz z rozkwitem sztuki kulinarnej, przepisy na jajka osiągają nowy poziom wyrafinowania. W XVII wieku we Francji rodzi się kogel, czyli słynny deser z żółtek i cukru. 
Od wieków nic nie może powstrzymać popularności jajka. Szybko osiągnęły status międzynarodowego przysmaku. Potrawy z jajka dzielą się ze względu na metody przygotowania: jajko sadzone, w koszulce, gotowane na miękko, na twardo, gotowane 3 minuty „à la coque”. To ostatnie było jednym z ulubionych śniadań Ludwika XV do tego stopnia, że ​​zarządził niezbyt elegancką hodowlę kurczaków w Wersalu.
W każdej szanującej się francuskiej książce kucharskiej znajduje się rozdział poświęcony wyłącznie przepisom na jajka, takim jak majonez (pochodzi od określenia moyeu, używanego w średniowiecznej Francji), tortille, suflety, omlety, jajecznice, desery, a przede wszystkim szeroką gamę sosów. które składają hołd tej bogatej żywności, takie jak sos holenderski, włoska carbonara czy francuska bernaise.
A każdy region Francji ma swoje jajeczne wariacje, są po normandzku czy bretońsku i na wiele innych sposobów. Szczególnym wcieleniem normandzkich jajek jest przepis na oeufs brayoun, przygotowywanych w kąpieli parowej, ubitych ze śmietaną. Jajka meurette to burgundzki przepis zawierający sos z czerwonego wina. Oeufs cocotte czyli rodzaj jajecznej zapiekanki. Te zwane mimosa, to jaka na twardo, z majonezem i ziołami. Ciekawą formą przygotowania jajek są jajka benedyktyńskie, podawane z klasycznym sosem holenderskim. Również jego florencka odmiana, w której boczek zastępuje szpinak. Ale tam, gdzie sztuka kulinarna osiąga nowe wyżyny, są to jajka mollet, które są jajami półtwardymi, gotowane przez 5 minut we wrzątku, a następnie pozostawione w zimnej wodzie.

Bez jajek nie ma gastronomii, cukiernictwa a przede wszystkim śniadania. Miłego świętowania

 

fot. freepik


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail