Ale piwa z AleBrowaru
 






Ale piwa z AleBrowaru

2023-04-06

AleBrowar – jako jedyny w Europie rozpoczął przygotowania do warzenia piwa z czarnego jęczmienia. To prastare zboże odtworzył zespół prof. Małgorzaty Szczepanek z Politechniki Bydgoskiej, zaś uprawą zajęła się Spółdzielnia Produktów Rolnictwa Ekologicznego „Dolina Mogilnicy”. Dlaczego akurat wybrano ten czarny jęczmień, wyjaśniła pani profesor - „Staramy się wzbogacić naszą dietę tymi składnikami, które gdzieś już w obecnie uprawianych odmianach zanikają, bądź są w małych stężeniach. W starych gatunkach, w starych odmianach, które odtwarzamy, tych składników jest całe bogactwo”.

AleBrowar proces produkcji

fot. materiał prasowy

Idealnie dobrany innowacyjny kolektyw naukowo-produkcyjny  pomoże AleBrowarowi z Lęborka w utrwaleniu wizerunku prężnego browaru rzemieślniczego vel kraftowego. Drugie używane określenie  - „kraftowe” wywodzi się z angielskiego terminu craft, równoważnego ze słowem „rzemieślnicze”. Coraz częściej spotykana jest nazwa piwo kraftowe i coraz silniej ten segment piwnego rynku zaznacza swoją obecność.  

Jakość nie ilość

 Piwo kraftowe jest warzone w niewielkich browarach. Duże browary, przemysłowo produkujące na wielką skalę, nastawione są na ilość. I na dodatek przy takiej wysokotowarowej technologii dodawany jest tam ekstrakt słodowy, jęczmień browarniany, enzymy, ekstrakt chmielowy i wodę, w którym substancje biologicznie aktywne zostały mocno zubożone. A w wytwarzaniu piw rzemieślniczych, gdy najważniejsza jest jakość i dobry smak, stosuje się słód, chmiel oraz wodę, czyli tak jak nakazuje prawo czystości z 1516 roku.

Mniejsze browary stawiają na pierwszym miejscu jakość, tworzą przy tym wiele rodzajów napitku. W setkach rzemieślniczych browarów powstają piwa na nowofalowych chmielach, zaś podczas konkursu pt. Kraf Roku można poznać pełnię twórczej fantazji browarników. Dużą inwencją wykazuje właśnie AleBrowar z Lęborka.  W konkursie Kraft Roku 2022 aż 4 piwa zdobyły nagrody. W poprzednim roku także 4 nagrody. W 2014 roku AleBrowar otrzymał tytuł jednego ze stu najlepszych browarów na świecie i najlepszego w Polsce.

Idea – pomysł - szansa

Szansa na sukces, oczywiście. Warto zapytać Pana Arkadiusza Wentę – współwłaściciela AleBrowaru o to, na ile w tworzeniu swoich wariacji smakowych szedł za głosem poety Tomasza Różyckiego twierdzącego w „Dwunastu stacjach”, iż „Poszukiwanie smaku – dosłownie i w przenośni – należy do wielkich radości życia”.

Arkadiusz Wenta wyjaśnia –  Z zawodu jestem kucharzem. Z pasji – piwowarem wywodzącym się z tradycyjnego piwowarstwa domowego, w którym stawia się na doskonalenie swojej sztuki rzemieślniczej oraz kreację twórczą. Żartując, mogę stwierdzić, że piwowar jest jak kucharz – z tą różnicą, że operuję większymi garnkami, na szerszą skalę. Pierwsze piwo pod sztandarem AleBrowaru zostało uwarzone w 2012 roku, w ramach kontraktu, u naszych przyjaciół w Browarze Gościszewo.Po kilku latach, w 2016 roku zakończyliśmy budowę własnego browaru w Lęborku, stawiając tym samym na samodzielną produkcję. Od początku działalności zbudowaliśmy portfolio składające się z ok. 200 piw różnych stylów oraz ich hybryd. Co ciekawe, jako jedyny browar, oczywiście tej skali w naszej rzemieślniczej kategorii, warzymy piwa niepasteryzowane.

 I dodaje - Mój kolejny krok na drodze piwnego rozwoju naszej marki to piwa ekologiczne. Chcę warzyć je na bazie pradawnych odmian zbóż, chmielu i drożdży, dbając o to, by składniki podlegały ścisłej kontroli i były wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń pestycydami czy herbicydami. Moim celem jest produkcja piwa o wyjątkowych wartościach odżywczych i sensorycznych. Poza unikalnym smakiem, wyróżnikiem piwa ekologicznego będą witaminy, białka, sole mineralne, fitosterole i polifenole pobrane ze słodu czy ksantohumol – antyoksydant pozyskiwany z chmielu, o potencjale antyoksydacyjnym czterokrotnie silniejszym od witaminy C. Planuję szerszą dystrybucję piwa organicznego w maju tego roku.

 Piwo działa pozytywne na nasze zdrowie.

Warto zwrócić uwagę na unikalne właściwości odżywcze piwa i posłużyć się wypowiedzią prof. dr hab. Ewy Solarskiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, autorytetu w tej branży, m.in. twórczyni technologii uprawy chmielu ekologicznego:

Piwo ma unikalne właściwości smakowe i odżywcze. Zawiera m.in. witaminy z grupy B, przyswajalny krzem, błonnik oraz aminokwasy i białka. Ich źródłem jest słód i chmiel. Związki mineralne i mikroelementy zawarte w piwie obejmują listę około 30 pierwiastków, pochodzących głównie ze słodu. Chmiel ma działanie uspokajające, hamujące nadmierną pobudliwość, a dzięki zawartości polifenoli chroni przed chorobami chronicznymi (również nowotworami)…..Piwo zawiera substancje zapobiegające marskości wątroby. Zaleca się picie piwa pacjentom cierpiącym na niedomagania gastryczne”.

Już Jan Długosz opisywał tradycje piwowarskie na ziemiach polskich. A w księgach przedstawiających kulturę kulinarną znajdujemy obszerne piwne rozdziały. I w kolejnych latach przybywa interesujących informacji, także za sprawą kratowych browarów. Pokonują trudności na równi z całym browarnictwem. Warto zauważyć, że browary rzemieślnicze nie są konkurencją dla tych wysokotowarowych. Dzięki swojej mniejszej produkcji uzyskują wyższy poziom jakości, dostarczają napój smakowity, często niepasteryzowany, a więc o podwyższonych walorach odżywczych.

 

 


Aktualności


 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail