Jedzenie, które przenosi nas w świat babcinych smaków, daje poczucie komfortu oraz poprawia nastrój. Nostalgia food, czyli kulinarna retrospekcja, to silny trend, który coraz mocniej staje się widoczny również w sferze gastronomicznej. Co na ten temat mówią restauratorzy oraz eksperci projektu Food and Design?
Postpandemiczna rzeczywistość, niepokój związany z wybuchem wojny w Ukrainie i rosnąca inflacja – tak wyglądały realia 2022 r., których następstwa odczuwamy do dziś. Wiele zmian społecznych, które rozpoczęły się w ostatnich miesiącach, zauważamy nie tylko w naszym życiu codziennym, ale także w wielu gałęziach rynku, w tym w branży gastronomicznej. Coraz chętniej stawiamy na pozycje menu, które nie tylko doskonale smakują, ale także poprawiają nam nastrój. Jednym z dominujących trendów związanym z nowym podejściem do kulinariów jest nostalgia food, czyli jedzenie, które przywołuje ciepłe wspomnienia i chwile spędzone z bliskimi. Dlaczego tak chętnie dziś sięgamy do smaków z przeszłości?
Nostalgia food, czyli smaki znane z dzieciństwa
Kiełkujący od 2022 r. trend nostalgia food w kulinariach nawiązuje do smaków, które znamy z dzieciństwa. Wiążą się one ze spokojem, komfortem i poczuciem bezpieczeństwa, które odczuwaliśmy w przeszłości, zajadając się babcinymi specjałami. W końcu kto z nas nie pamięta smaku domowego rosołu czy roznoszącego się po całym domu zapachu ciepłej szarlotki? Tak miłe wspomnienia, przywołane za pomocą ulubionych potraw, to doskonała odskocznia od trudów i obowiązków dnia codziennego, które dotykają każdego z nas. Jak rozwijający się trend powrotu do ukochanych smaków komentują eksperci? – Dziś na talerzach coraz bardziej doceniamy prostotę, wysoką jakość składników oraz ich lokalność, która pozwala nam na sentymentalny powrót do korzeni. Pragniemy, by w naszej kuchni gościły produkty lokalne i regionalne o niepowtarzalnym smaku.
Chętnie hodujemy warzywa oraz owoce w przydomowych ogródkach czy na balkonach, dzięki czemu nasze posiłki wzbogacają się o dodatkową porcję składników roślinnych spod własnej ręki. Obecnie, w czasach nieustannego niepokoju, poszukujemy właśnie tego rodzaju komfortu nie tylko w codziennych posiłkach, ale także podczas wizyty w restauracji – mówi Magda Malutko, pomysłodawczyni projektu Food and Design. Jak dodaje związany z branżą restauracyjną Marcin Sasin, executive chef w Grand Sheraton Warsaw, jako społeczeństwo jesteśmy już nieco znudzeni kuchnią fusion i różnymi nowościami; czujemy przesyt kuchniami świata. Tęsknimy za tym, co było, chcemy powrócić do korzeni i jeść dania staropolskie, lokalne. – Poniekąd na nowo odkrywamy receptury, które były stosowane kilkadziesiąt lat temu – konstatuje. Trend nawiązujący do powrotu do korzeni i dobrze znanych nam smaków to nie tylko kuchnia tradycyjna, ale także zwrot ku sezonowości w restauracjach oraz wplecenie w menu pozycji bazujących na naturalnych, roślinnych składnikach.
Restauratorzy coraz chętniej korzystają z tego rodzaju rozwiązań, nie tylko w odniesieniu do kuchni polskiej. Tradycyjne przepisy i kreatywne interpretowanie lokalnych produktów związanych z porami roku to wciąż duża szansa na wyróżnienie się w branży, a zarazem trafiona odpowiedź na potrzeby konsumentów. Powrót do korzeni, czyli także do tego, co bliskie naturze, to również zdecydowanie coraz popularniejsza kuchnia roślinna. Na żywienie wegetariańskie i wegańskie stawia coraz więcej Polaków – restauracje powinny pomyśleć o zaktualizowaniu swojego menu, jeśli jeszcze tego nie zrobiły. – Uważam, że z czasem będziemy coraz chętniej eksperymentować z produktami i smakami – głównie w odpowiedzi na zmieniający się rynek dostępnych produktów, dyktowany chociażby zmianami klimatycznymi, oraz popyt na nowości wśród gości restauracji – mówi Linh Ziółkowska, menedżer generalny restauracji Wi-Taj oraz członkini projektu Food and Design.
Newstalgia food, czyli tradycyjne smaki w nowym wydaniu
Siostrzaną ideą trendu nostalgia food jest tzw. newstalgia food, czyli smaki, które wpływają pozytywnie na nasz nastrój i przywołują dobre wspomnienia, a jednocześnie są wzbogacone o elementy kuchni nowoczesnej. Newstalgia jako trend w kulinariach poniekąd redefiniuje bardzo znane nam smaki z przeszłości – niezależnie od tego, czy są one związane z okresem dzieciństwa, czy z nieco bardziej aktualnym kulinarnym wspomnieniem.
Magda Malutko dodaje: – W 2022 r., przygotowując Trendbook na lata 2023-2030, zapytaliśmy grono ekspertów specjalizujących się w branży gastronomicznej o to, co dominować będzie w kulinariach w ciągu najbliższych lat. Wielu z nich wskazywało na dania tradycyjne i powrót do smaków lokalnych, jednak w nowym i zdrowszym wydaniu. Wciąż będziemy powracać do smaku np. niedzielnego schabowego, jednak chętnie będziemy stawiać na jego roślinną wersję z dodatkiem ziemniaków oraz mizerii. Kompromis między tym, co dobrze znane, i tym, co nowoczesne, znajduje się właśnie w centrum obecnie rozwijającego się trendu newstalgia food. Smaki przywołujące wspomnienia, lokalne produkty, regionalne potrawy, sezonowość i kuchnia roślinna – tak kształtują się obecne kierunki w gastronomii, nawiązujące do idei nostalgia food. Koncentracja na żywności wpływającej pozytywnie na nasze samopoczucie to tylko jeden z wielu kierunków kulinarnych, które mocno rozwijają się w ostatnim czasie.
Eksperci z projektu Food and Design wyłonili wiele trendów, które w najbliższych latach królować będą w branży FMCG oraz HoReCa. Przewidywania ponad 80 specjalistów dotyczących przyszłości sektora food zostały umieszczone w darmowym e-booku ,,Przyszłość jedzenia/ Jedzenie przyszłości. Trendbook 2023-2030”, który można pobrać ze strony foodanddesign.pl. Weronika Weimer Senior PR & marketig specialist, agencja Od kuchni