Praca w gastronomii wiąże się z nadgodzinami. Szczególnie w sezonie wakacyjnym zdarzają się sytuacje, w których zespół zostaje do późnego wieczora w restauracji bądź przychodzi w soboty i niedziele. Nikogo więc nie dziwi, że przynajmniej podczas urlopu obsługa chciałaby odpocząć. Czy jest to możliwe szczególnie w przypadku stanowisk kierowniczych tak, jak menadżer restauracji bądź szef kuchni? Odpowiedź na to i wiele innych pytań jest zawarta w poniższym artykule.
fot. materiał prasowy
Sezon wakacyjny wiąże się ze wzmożonym ruchem w restauracjach. Zespół stara się obsłużyć wszystkich gości i wszelkie napływające zamówienia. Po tak ciężkim dniu pracy potrzebny jest jednak moment oddechu i odpoczynku.
Pojawia się więc pytanie, czy w gastronomii możliwe jest wzięcie urlopu? O tym, jak przygotować restaurację do swojego wypoczynku, opowiedział Rafał Zaręba, Executive Chef w Akademii Inspiracji MAKRO.
Wakacje w branży HoReCa
Przygotowania do urlopu należy zacząć od wyznaczenia swojego zastępcy. W przypadku stanowisk kierowniczych jest on wskazany obligatoryjnie. Zdarzają się jednak sytuacje, w których osoba zastępująca potrzebuje wsparcia. Jeżeli urlop kierownika wymaga większej liczby roboczogodzin, warto rozważyć podział obowiązków na kilku członków zespołu.
Kolejnym istotnym elementem jest upewnienie się, że pracownicy mają dostęp do wszelkich danych kontaktowych dostawców, serwisantów oraz firm współpracujących z lokalem. Ograniczy to ryzyko pytań podczas urlopu o kontakt do danej osoby.
Warto również czas przed urlopem poświęcić na przygotowanie grafiku. W harmonogramie należy uwzględnić wszelkie wydarzenia lokalu i a’la carte. Powinno się również uprzedzić dodatkową osobę z zespołu, aby w razie potrzeby była dostępna. Takie rozwiązanie zmniejszy stres związany z urlopem.
Przy przygotowaniach do wakacji nie można zapomnieć o wszelkich konfliktach. Niedokończone rozmowy z pracownikami oraz niuanse w relacjach powinny zostać rozwiązane przed urlopem, ponieważ często narastają w trakcie urlopowej nieobecności w pracy. Jeżeli menadżer/szef jest rozjemcą mediatorem między pracownikami, to nie każdy może go zastąpić.
Kolejnym istotnym aspektem jest określenie możliwej formy kontaktu podczas urlopu. Wskazanie wygodnego kanału pozwoli ustrzec się przed niepotrzebnymi problemami i stresem.
Należy również wziąć pod uwagę wcześniejsze przygotowanie receptur. To pozwoli na uniknięcie pytania, jak przyrządzić daną potrawę. Gotowa lista zapewni większy spokój podczas wypoczynku.
Warto również w razie pojawiających się próśb o wyceny mieć przygotowane oferty dotyczące organizacji eventów, które zespół będzie mógł przekazać zainteresowanemu kontrahentowi. W branży gastronomicznej szybka odpowiedź na zapytanie jest bardzo ważna i urlop nie powinien wpływać na ciągłość w prowadzeniu biznesu.
Ostatnim elementem, któremu warto poświęcić czas przed urlopem, jest spotkanie z zespołem lub seria indywidualnych rozmów. Pracownicy z pewnością docenią możliwość przedstawienia swoich wniosków oraz poczują się ważni, ponieważ szef kuchni bądź manager restauracji o nich pamięta.
Zastosowanie powyższych porad z pewnością sprawi, że urlop będzie prawdziwym, nieprzerwanym wypoczynkiem. Naładujcie baterie i do zobaczenia na kulinarnym szlaku.