Pyszne pieczywo – pierwsze wrażenie w restauracji
 







 

Advertisement





Pyszne pieczywo – pierwsze wrażenie w restauracji

2024-07-18

Piekarze wprost prześcigają się w wymyślaniu nowych nazw dla swoich wypieków. Zróżnicowanie cenowe osiąga szczyty. Ale ze smakiem bywa różnie. Natomiast domowej roboty chlebkami rodzina się wprost zajada. Do tego dochodzi świadomość z czego powstały. Tę cechę wykorzystują restauratorzy i w karcie dań wpisują „chleb domowy”. Trochę to nie logiczne, a co gorsze, niebezpieczne.

organic brown bread slice placed wooden board rustic style

fot. Freepik

W tym określeniu nie ma przesady. W mediach można znaleźć relacje z wizyt w restauracjach, gdzie goście mimo obietnicy w karcie iż jest to chleb "domowy" odnoszą wrażenie iż bardziej przypomina ten ze sklepu. 

I co? Wstyd i zachwiane zaufanie, przykre potknięcie. Nie trzeba było chwalić się umiejętnością pieczenia. O naciąganiu nie wspominając. Czy nie lepiej napisać  - „pieczywo z rzemieślniczej piekarni. Z zaufanej piekarni, naprawdę rzemieślniczej.  Nie anonimowej, a znanej w tej okolicy marki.

Tu trzeba zwrócić uwagę na ten znany mechanizm wspomagania prestiżu restauracji dobrymi markami takich dostawców jak browar czy winnica, a często palarnia kawy. To już funkcjonuje, więc warto zrobić kolejny krok.

Gdy kucharz jest piekarzem

To szczęśliwa sytuacja, gdy kucharz posiadł dodatkowe umiejętności, albo piekarz jest członkiem załogi (przykłady podajemy poniżej). Bowiem dobrej jakości pieczywo może mieć zdecydowanie pozytywny wpływ na popularność restauracji. Warto znać tych kilka decydujących powodów:

1. Pierwsze wrażenie, dosłownie pierwsze: świeże, ciepłe i pachnące pieczywo często jest pierwszym elementem, z którym styka się klient w restauracji. Może ono wywrzeć znaczący wpływ na to jego pierwsze wrażenie i ogólne odczucia wybranego lokalu.

2. Dopełnienie posiłku: dobrze dobrane pieczywo to idealnie dopełnienie  wielu dań, zarówno tych wykwintnych, jak i prostych. Może ono stanowić bazę do kanapek, bruschett, sałatek, a także smakowicie komponować się z zupami, sosami i innymi potrawami.

3. Świadczy o dbałości o szczegóły: podanie wysokiej jakości pieczywa - najlepiej gdy jest i ciemne i jasne - pokazuje, że restauracja dba o szczegóły oraz chce zapewnić swoim gościom jak najlepsze doznania kulinarne. Nie bez znaczenia jest sposób pokrojenia.

4. Możliwość wyróżnienia się: w dzisiejszych czasach, kiedy wiele restauracji oferuje podobne menu, wysokiej jakości pieczywo może stać się elementem, który wyróżnia lokal na tle konkurencji.

5. Pozytywne recenzje: Klienci chętnie dzielą się pozytywnymi opiniami o restauracjach, które serwują wyśmienite pieczywo. Może to prowadzić do wzrostu popularności lokalu i pozyskania nowych klientów. I warto pamiętać o konsekwencjach zrobienia fałszywego kroku, wspomnianego na wstępie.

Oprócz powyższych czynników, ważne jest również, aby pieczywo było odpowiednio podawane. Odpowiednio przykryte. Powinno być świeżo upieczone, ciepłe i pokrojone na mniejsze kawałki, aby ułatwić jedzenie. Ważny jest także wybór odpowiedniego rodzaju pieczywa do danego rodzaju dań. Równie istotny jest element aromatu, doskonale znany w aroma marketingu -  zapachy na długo zapadają w pamięci gości.

Dobre przykłady

Jest wiele restauracji w Europie, w których wypieka się pieczywo. W Polsce też są restauracje, gdzie wypieka się pieczywo, które nie tylko jest podawane do potraw i dań, ale również jest sprzedawane w małych sklepikach zaaranżowanych przy lokalu. Takim pozytywnym przykładem, gdzie wypieka się pieczywo jest  Zajazd pod Kłobukiem w Małdytach na Mazurach. Kłobukowa spiżarnia poleca między innymi domowy chleb żytnio-orkiszowy na zakwasie. 

Drugi dobry przykład znajdziemy w luksusowej kawiarni Grand Cafe w Hotelu Grand w Łodzi. Tam właśnie działa Juliusz Gozdek - utytułowany piekarz, zdobywca drugiego miejsca w konkursie Master Baker 2023. Piecze znakomite trzy rodzaje chlebów, bagietki pszenno-orkiszowe plus żulik, inaczej chlebek turecki, a do tego rozmaite wyroby cukiernicze.

Oczywiście w naszym kraju jest więcej restauracji i innych zakładów gastronomicznych, w których właściciele zdecydowali się na wypiekanie pieczywa zamiast serwowania pieczywa odpiekanego.  

Podsumowując, oferowanie wysokiej jakości pieczywa – najlepiej ekologicznego -  może przynieść wiele korzyści restauracjom i innym zakładom gastronomicznym. Może to prowadzić do zwiększenia popularności lokalu, poprawy satysfakcji klientów i budowania pozytywnego wizerunku marki.

O szczebel jakości wyżej

Jeszcze jeden element w przyszłości może decydować o podniesieniu prestiżu restauracji – ekologiczny certyfikat posiłków. Obecnie na etapie konsultacji społecznych jest projekt ustawy, która - jak zostanie uchwalona przez Sejm i Senat oraz uzyska podpis prezydenta RP -  umożliwi uzyskanie certyfikatu ekologicznego w zakładach żywienia zbiorowego. Przedsięwzięcie wspiera Stowarzyszenie „Polska Ekologia”.

 

 



Bohdan Juchniewicz i Czesław Meus

Aktualności
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail