Ministerstwo Rozwoju i Technologii wspólnie z Ministerstwem Finansów i Bankiem Gospodarstwa Krajowego mają przygotować plan powrotu aktywności gospodarczej na terenach, które ucierpiały z powodu powodzi - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
fot. Władysław Kosiniak-Kamysz / PAP/Kasia Zaremba
- Odtworzenie działalności gospodarczej na danym terenie będzie przedmiotem działań na przykład ministra rozwoju i technologii - podkreślił minister Kosiniak-Kamysz.
Przypomniał także o wprowadzeniu zerowego VAT-u dla tych wszystkich, którzy niosą pomoc powodzianom, dla przekazujących sprzęt, żywność czy środki czystości oraz że powodzianie mogą liczyć na 10 tys. zł pomocy doraźnej. Zaznaczył, że rząd zapewnił rezerwę w wysokości 1 mld zł na potrzeby miejsc i ludzi poszkodowanych powodzią.
Natomiast jak podaje PAP, ZUS zapowiedział, że firmy poszkodowane w powodzi mogą liczyć na ulgi w spłacie składek.
Przedsiębiorcy, którzy odnieśli szkodę w powodzi mogą liczyć na ulgi w spłacie składek do ZUS, takie jak odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie należności na raty - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mogą tez wystąpić o umorzenie składek na własne ubezpieczenie.
Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski przypomniał, że wniosek o odroczenie terminu płatności składek czy rozłożenie zadłużenia na raty można składać elektronicznie, za pośrednictwem poczty oraz osobiście w placówce ZUS.
Od 18 września do 4 października br. w godz. 8.00-15.00 - pod specjalnymi numerami telefonu 33 825 31 34 i 76 876 45 76 - przedsiębiorcy mogą uzyskać informację w sprawie ulg w opłacaniu składek.
Żebrowski zachęcił także do załatwiania spraw w ZUS bez wychodzenia z domu: podczas e-wizyty za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, telefonicznie za pośrednictwem Centrum Kontaktu Klientów ZUS pod numerem 22 560 16 00 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00