100 tys. zł oszczędności dzięki #WspieramGastro
 

 dowozy

100 tys. zł oszczędności dzięki #WspieramGastro

2020-05-13

Ponad 100 tys. złotych oszczędności w kieszeni warszawskiej gastronomii dzięki #wspieramgastro. Niezależna platforma wspieramgastro.warszawa.pl kończy pierwszy miesiąc ze wspaniałymi wynikami i rozwija pierwszą spółdzielnię restauracji.

wspieram gastro

  • 100 restauratorów w Warszawie złączonych w inicjatywie #WspieramGastro oszczędziło ponad 100 tys. złotych na prowizjach dla portali. Na początku kwietnia stworzyli niezależną platformę do zamawiania jedzenia z restauracji - wspieramgastro.warszawa.pl, która została wsparta przez Prezydenta m.st. Warszawy.
  • Zrzeszeni w niej restauratorzy mają w planach rejestracje pierwszej w Polsce spółdzielni restauracji, która poza lepszą ofertą dla gości i portalem do zamawiania jedzenia, zawalczy także o korzystniejsze warunki zakupowe dla restauratorów.

Po pierwszym miesiącu działalności wspieramgastro.warszawa.pl restauratorzy stojący za inicjatywą mogą pochwalić się imponującymi wynikami. W samej Warszawie w ciągu 4 tygodni od startu wygenerowali ponad 4 tysiące zamówień o łącznej wartości ponad 370 tysięcy złotych. To oznacza, że restauratorzy, unikając olbrzymich prowizji dla znanych aplikacji do zamawiania jedzenia, zaoszczędzili ponad 120 tysięcy złotych!

Tomasz Czudowski (Ale Wino, Forty), Enio Chłapowski-Myjak (Mr. OH) i Michał Juda (Youmiko Vegan Sushi) planują rozszerzyć akcję na całą Polskę i tworzą pierwszą spółdzielnię restauracji. 

#WspieramGastro to hasło, które powstało w obliczu pandemii i kryzysu w branży, spowodowanym obowiązkowym zamknięciem stacjonarnej gastronomii w połowie marca. W reakcji na to, inicjatorzy projektu uruchomili w ciągu zaledwie 5 dni portal wspieramgastro.warszawa.pl, pozwalający restauratorom na bezprowizyjną sprzedaż przez internet. O akcji mówił Prezydent m.st. Warszawy (LINK), promując zamawianie posiłków z restauracji. Za inicjatywą stoją przedstawiciele warszawskiej gastronomii: Tomasz Czudowski - właściciel restauracji Ale Wino, Forty i cukierni Kukułka, Enio Chłapowski-Myjak - właściciel restauracji i klubu Mr. OH, oraz Michał Juda - właściciel Youmiko Vegan Sushi.

 

W zeszłym miesiącu mówiliśmy o dramatycznej sytuacji, w której znalazły się restauracje w związku z przymusowym zamknięciem lokali z uwagi na pandemię koronawirusa. Współdziałaliśmy z władzami m.st. Warszawy nad wypracowaniem narzędzi, które pomogą utrzymać nasze firmy, tysiące wykwalifikowanych osób pracujących w gastronomii, a także kulturalną tkankę naszych miast, której unikalny charakter jest współtworzony przez lokalne restauracje, bary i kawiarnie.” - mówi Tomasz Czudowski, właściciel restauracji Ale Wino, Forty.

 

“Nie mogliśmy dłużej czekać na pomoc z tarczy antykryzysowych. By ratować nasze przedsiębiorstwa i ludzi stworzyliśmy portal umożliwiający gościom zamawianie online bez prowizji dla restauratorów. Te sięgają 30-40% od sprzedaży, co w sytuacji, gdy dostawy stanowią jedyne źródło dochodu jest niemożliwe do utrzymania rentowności. Dodatkowo udało nam się udostępnić łatwe narzędzie do wystartowania ze sprzedażą w sieci dla restauratorów, którzy nie prowadzili wcześniej dostaw i wynosów, a także tych, którzy wcześniej nie zabiegali w ogóle o obecność w internecie.” - mówi Enio Chłapowski-Myjak , właściciel restauracji i klubu Mr. OH.

 

To jednak nie koniec planów twórców inicjatywy. Następnym planowanym krokiem jest stworzenie spółdzielni, która będzie zrzeszać restauratorów sprzedających pod szyldem #wspieramgastro. W ten sposób zyskają wszyscy: taka forma prawna pozwoli na negocjowanie wielu korzystniejszych ofert na uniwersalne produkty bądź usługi dla branży gastronomicznej; goście zaś otrzymają lepszą ofertę i program lojalnościowy, który będzie możliwy do zrealizowania dzięki mniejszym kosztom po stronie restauracji.

 

“Wraz z rejestracją spółdzielni i pierwszym krokiem otwierania gastronomii, zaprezentujemy nową domene i odświeżony wygląd portalu, który będzie dostępny także w innych miastach. Nasza inicjatywa jest prawdopodobnie pierwszą spółdzielczą akcją restauratorów na świecie, choć dostrzegamy trend odwracania się od agregatorów inkasujacych potężne prowizje także w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Mamy nadzieję, że wartość kreowana dla restauratorów i gości przyczyni się do przetrwania naszej branży i łatwiejszego przejścia przez kryzys.” - dodaje Michał Juda z Youmiko Vegan Sushi

 

Inicjatorzy #wspieramgastro zapraszają restauracje z całej Polski by zgłaszały swoje zainteresowanie dołączeniem do spółdzielczej platformy do zamawiania jedzenia przez mail: wspieramgastro@gmail.com. Spółdzielnia #wspieramgastro jest także otwarta na współpracę z innymi partnerami.


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail