Od 1 lipca nowe stawki VAT na niektóre produkty spożywcze
 
 


gastronomia

Od 1 lipca nowe stawki VAT na niektóre produkty spożywcze

2020-06-24

1 lipca 2020 r. wyższy VAT zapłacimy m.in. za owoce morza, kmin oraz szafran, a także lód. Niższy podatek natomiast np. za pieczywo, owoce tropikalne i musztardę. Zobacz co się zmieni.

money 256310 640

Zgodnie z nową matrycą VAT tańsze podatki zapłacimy za produkty spożywcze: 
- owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów – do 5 proc. (do tej pory 8-proc.)
- za pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka 5 proc. (do tej pory 3 stawki: 5,
8 i 23 proc. w zależności od terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości
- zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna - 5 proc. (z 8 proc.)- musztarda, słodka papryka (przyprawa) oraz niektóre przyprawy przetworzone tj. pieprz, tymianek – 8 proc. (z 23 proc.)

Wzrost stawek:
- z 5 do 8 proc. niektóre przyprawy nieprzetworzone (kurkuma, kmin i szafran)
- z 5 proc. do 23 proc.: homary i ośmiornice oraz inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne (tj. kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetwory z nich, a także kawior i dania sprzedawane w placówkach gastronomicznych, których składnikiem będą wymienione owoce morza
- lód używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych – wzrost z 8 do 23 proc.
VAT na drewno opałowe wzrasta z 8 do 23 procent.

Ponadto podatek od towarów i usług zostaje obniżony m.in. na książki i e-booki, żywność dla niemowląt i małych dzieci, a także smoczki, pieluszki, foteliki samochodowe czy artykuły higieniczne
Nowe stawki miały obowiązywać już od 1 kwietnia 2020 r., ale wdrożenie nowej matrycy zostało przesunięte z uwagi na epidemię koronowirusa.


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail