W grudniu 2019 roku Fundacja Alberta Schweitzera wraz z koalicją Open Wing rozpoczęła ogólnoeuropejską kampanię, w ramach której firma Subway, największa na świecie sieć fast foodów, została wezwana do podniesienia standardów dobrostanu zwierząt w odniesieniu do brojlerów, czyli kurcząt hodowanych na mięso. Wiosną tego roku, w związku z epidemią SARS-CoV-2 i związanymi z nią ograniczeniami w przemyśle spożywczym, organizacje prozwierzęce wchodzące w skład koalicji, postanowiły wstrzymać kampanię do czasu powrotu sytuacji do normy. W tym czasie organizacje bezskutecznie próbowały prowadzić rozmowy i osiągnąć porozumienie z europejskim zarządem restauracji Subway.
"W marcu wstrzymaliśmy naszą kampanię przeciwko sieci Subway, nie chcąc narażać nikogo na większe ryzyko infekcji i chcąc uniknąć pogarszania się niestabilnej sytuacji ekonomicznej franczyzobiorców. Jednakże biorąc pod uwagę fakt, iż branża gastronomiczna była w stanie wznowić swoją działalność w wielu częściach Europy, a Subway posiada ugruntowaną pozycję w zakresie łańcucha dostaw, postanowiliśmy wznowić naszą kampanię. Nie pozwolimy się uciszyć i będziemy dążyć do podtrzymania presji, ponieważ kurczęta sprzedawane przez sieć Subway w Europie, cierpią nieprzerwanie", mówi Karolina Kunda-Kuwieckij, Communication & Campaigns Manager w Fundacji Alberta Schweitzera.
W dniach 22-29 lipca organizowany jest ogólnoeuropejski tydzień protestów online na różnych platformach mediów społecznościowych. Tym razem jednak kampania nie będzie skierowana bezpośrednio do właścicieli restauracji, lecz do europejskich biur kanapkowego giganta. W związku z tym organizacje wchodzące w skład koalicji, nie będą na razie organizować żadnych protestów przed lokalami sieci Subway.
Sojusz Open Wing domaga się od sieci Subway wdrożenia wyższych standardów dobrostanu zwierząt dla brojlerów, kurcząt hodowanych na mięso, w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (EMEA). Firma zgodziła się już na wdrożenie wyższych standardów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w 2017 roku. Zmiany te są ekonomicznie wykonalne i pomogłyby zmniejszyć cierpienie milionów zwierząt, twierdzą reprezentanci organizacji wchodzących w skład koalicji. Żądania organizacji zostały także poparte przez opinię publiczną, bowiem od grudnia 2019 roku petycję w sprawie poprawy losu kurcząt, podpisało już niespełna 170 000 osób.
„Prawo europejskie nie chroni zwierząt w wystarczającym stopniu, powodując, że cierpią one z powodu problemów zdrowotnych związanych z nadmiernym stłoczeniem i zamknięciem w niesamowitym brudzie. Kurczaki, które Subway sprzedaje w swoich kanapkach, są również poddawane stresującym praktykom ogłuszania przed ubojem, które nie mogą zagwarantować bezbolesnej śmierci. Ponadto, dziś jest już oczywiste, że tania i okrutna produkcja mięsa wiąże się również z ogromną szkodą dla naszego zdrowia, klimatu i środowiska. Sprawia to, że coraz istotniejsze powinno być, aby przedsiębiorstwa tak duże i tak wpływowe jak Subway wzięły na siebie odpowiedzialność, a kwestie zw. z dobrostanem zwierząt uczyniły swoim priorytetem”, dodaje Karolina Kunda-Kuwieckij z Fundacji Alberta Schweitzera.
Według koalicji Open Wing, dołączenie do Europejskiego Zobowiązania na rzecz Kurcząt (European Chicken Commitment) jest krokiem we właściwym kierunku. Ma ono na celu złagodzenie wyżej wymienionych problemów w jak największym stopniu, przy jednoczesnym utrzymaniu możliwości pokrycia dodatkowych kosztów, jakie pociągają za sobą wyższe standardy dobrostanu zwierząt dla przedsiębiorstw. Ponad 300 firm na całym świecie zobowiązało się już do podniesienia standardów zw. z dobrostanem zwierząt zgodnie z wymogami European Chicken Commitment. Sieć Subway w Europie wciąż unika tego kroku. Strona, na której organizowany jest proces: https://www.subwayeatcruelty.com/