Dziś już nikogo nie dziwi wegańskie menu. Co jeszcze kilka lat temu było czymś nieznanym, czasem wręcz dziwnym, dziś na stałe gości na wielu stołach, a także w restauracjach. Nasz temat numeru to kuchnia roślinna. Analizujemy, jak wygląda branża produktów roślinnych, jak to przekłada się na gastronomię, i podpowiadamy, jak sprawić, aby być przyjaznym osobom preferującym kuchnię roślinną.
O tych, którzy wolą tradycyjne smaki, nie zapominamy. Zapraszamy do tekstu o dziczyźnie. To jeden z tych produktów, z którego polska kuchnia słynie od wieków. A w dziale „Wino i kuchnia” analizujemy jeden z najsłynniejszych szczepów czerwonych cabernet sauvignon i potrawy, z jakimi się sprawdza. Wojciech Giebuta ma coś w tym tekście także dla wegeterian. Z kolei Eduardo Brethauer opowiada o fenomenie kanapki na ciepło, przysmaku rodem z Chile, który jest odpowiedzią tej kuchni na zapotrzebowanie na smaczny fast food, takie szybkie jedzenie, ale z tradycjami i duszą.
Cieszymy się smakami jesieni. To czas wykopków ziemniaka, zatem nie mogło zabraknąć tekstu o pyrach, a dokładnie szlaku pyr w Wielkopolsce. Juliusz Podolski omawia klika przykładów szlaków kulinarnych. Czyż to nie jest genialny sposób na promocję naszych smaków i kuchni regionalnych?
To, co znane, nie musi być zawsze zamieniane na nowinki z dalekich krajów. Czasem wystarczy odświeżenie konceptu. Magdalena Malutko wyjaśnia, jakie są techniki food designu. Jak to może wpłynąć na wizerunek restauracji?
Prawnik tłumaczy, co zrobić w przypadku niewypłacalności. To smutna rzeczywistość wielu lokali. Gdy jednak wciąż jest nadzieja, może warto zmienić kilka rzeczy w systemie działania restauracji. Bardzo szczegółowo z mnóstwem porad omawia to Krzysztof Kaliciński. Jak pokazuje przykład restauracji Al Dente w dziale „Koncept”, nawet teoretycznie niszowe miejsce z niewielkim ruchem może przynieść zaskakujący sukces, gdy restauracja ma sprecyzowany i przemyślany pomysł na siebie.
Naszych szefów tym numerze pytamy oczywiście o ich ulubioną potrawę roślinną.
Oddajemy w państwa ręce ten numer i życzymy udanej lektury.
Anna Smolec, redaktor naczelna