Już niebawem dawna siedziba katowickiego oddziału PKO BP narodzi się na nowo – jako Pałac Kota, czyli 8 unikatowych konceptów gastronomicznych, w których Katowiczan i przyjezdnych przywita świat wyrafinowanych smaków, muzyki i rozrywki.
fot. materiał prasowy
Budynek, w którym powstaje Pałac Kota, to XIX-wieczny zabytek, niegdyś rezydencja Eliasa Sachsa, założyciela pierwszego domu bankowego w Katowicach. Następnie budynek ten należał do właściciela wytwórni papy dachowej Ludwiga Katza, a w kolejnych latach mieściła się w nim pierwsza siedziba Polskiego Radia Katowice oraz Bank Polski. W 2017 roku obiekt został zakupiony przez Apricot Capital Group i od tego czasu trwały prace koncepcyjne, projektowe oraz remontowe. Z początkiem roku inwestor ujawnił szczegóły projektu, który ma szansę stać się ulubionym miejscem spotkań mieszkańców całego Śląska, przestrzenią wydarzeń biznesowych, domem wyrafinowanej kuchni fine-dining, a także miejscem, w którym miłośnicy kuchni, dobrej zabawy i wysokiej jakości muzyki będą mogli spotykać się i budować społeczność.
Pałac Kota ma bowiem ambicje zbudowania społeczności wyznawców joie de vivre i stworzenia dla niej scenerii na niespotykanym wcześniej poziomie. Na ponad 4 000 m2, rozciągających się na 4 kondygnacjach, znajdzie się 8 zróżnicowanych propozycji rozrywkowo – gastronomicznych odpowiadających na potrzeby nowoczesnego miasta i jego mieszkańców:
- Na poziomie -1 jak u siebie poczują się spragnieni rytmów Nowego Orleanu. Tu, w murowanych, surowych, tętniących kontrabasem wnętrzach jazz klubu wystąpią wybitni muzycy ze Śląska i innych zakątków Polski, a także gwiazdy światowego formatu.
- Na parterze znajdzie się kawiarnia z cukiernią oraz bistro, gdzie goście przywitają dzień śniadaniem, a w ciągu dnia, na lunch, będą mogli udać się w kulinarną podróż, wybierając spośród włoskich, hiszpańskich i międzynarodowych specjałów.
- Kuchnia fine-dining będzie miała w Pałacu Kota swoje dwie odsłony, na dwóch poziomach budynku: jedną o bardziej casualowym charakterze, drugą elegancką i awangardową. Pieczę nad całością będzie sprawował chef Artur Sotto, pochodzący z Prowansji miłośnik kuchni minimalistycznej, a zarazem wyrafinowanej. Artur zdobywał doświadczenie pod okiem takich sław gastronomii jak Pierre Gagnaire, Gerald Passedat, czy Heinz Beck i ma na swoim koncie pracę w restauracjach w Marsylii, Bordeaux, Londynie, Rzymie, Barcelonie, Chicago i Nowym Jorku.
- Restauracja na patio urzeknie nieformalną atmosferą, w której zmiesza smaki, dźwięki, obrazy i występy artystów w zmysłową ucztę.
- Na tęskniących za klasyczną rockową muzyką czekać będzie bar nawiązujący estetyką do najlepszych czasów gitarowego grania.
- W Pałacu Kota nie zabraknie także klubu komediowego, prezentującego występy topowych polskich standuperów.
- Najwyższe piętra Pałacu Kota staną się oazami nocnego życia. Poszukiwacze muzycznych wrażeń i wytrawni miejscy bywalcy zachwycą się jakością imprez, dźwięku i wnętrz klubu otwartego do białego rana. Cocktail bar na najwyższej kondygnacji uraczy gości autorskimi koktajlami, unikatową atmosferą i długimi wieczorami pod gołym niebem.
Biznesowe śniadanie, obiad z przyjaciółmi, romantyczne tête-a-tête, czy wieczór pełen nowych wrażeń i znajomości – śląscy koneserzy znajdą w Pałacu Kota wszystko, czego potrzebują.
Wizja, którą wcielamy w życie, to coś więcej niż doskonale wyważone połączenie kultury, doświadczeń kulinarnych i społeczności. To nowa wizytówka Katowic, miejsce, które stanie się punktem obowiązkowym wizyt w stolicy Śląska. Chcemy być awangardą nowych Katowic, chcemy dać temu wspaniałemu miastu przestrzeń twórczą i bodziec do rozwoju, przyciągania nowych talentów i promocji miasta - mówi Jose Martinez, CEO i współzałożyciel Apricot Capital Group. Nasz koncept przewiduje też stworzenie ok. 200 nowych miejsc pracy. Wiemy, że rozrywka, kultura i gastronomia kreują miasto, w którym ludzie chcą żyć i w którym lubią przebywać. Ta część Katowic rozkwita na naszych oczach, a Pałac Kota sprawi, że stanie się atrakcyjna dla kolejnej grupy odbiorców, budując synergię z pozostałymi lokalami, usługami i instytucjami kultury w okolicy.
Katowice są sercem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, której mieszkańcy potrzebują wysokiej jakości oferty gastronomicznej, miejsca codziennych spotkań, a także przestrzeni, w której w gronie przyjaciół mogą spędzać czas w weekendy przy muzyce. Inwestycje, jakie realizujemy w mieście sprzyjają przyciąganiu do niego nowych mieszkańców i turystów, a dla nich takie projekty często także mają znaczenie przy wyborze miejsca do pracy, życia czy spędzania czasu wolnego. Dobrze, że taki projekt wkrótce pojawi się na mapie gastronomicznej i rozrywkowej Katowic. Cieszymy się, tym bardziej że Katowice to miasto kreatywne UNESCO w dziedzinie muzyki. Nowy punkt, w którym dużą rolę odgrywała będzie muzyka jazzowa, jest kolejnym dowodem na to, że tytuł ten otrzymaliśmy zasłużenie - mówi Maciej Biskupski, wiceprezydent Katowic.
Na gości czekać będą zróżnicowane koncepty, pozwalające odbyć podróż wśród smaków, emocji, ciekawych ludzi i wspaniałej zabawy – mówi Oscar Urendez, General Manager Pałac Kota, Apricot Capital Group.Tworzymy nową ikonę Katowic. Chcemy być miejscem pierwszego wyboru dla wszystkich, którzy cenią swój czas i cenią jakość. Stawiamy na otwartość i niezobowiązujący charakter, tworzymy miejsce, w którym każdy będzie się czuć komfortowo, gdzie będzie można spędzić cały dzień wśród ciekawych ludzi. Chcemy być społecznym hub-em Katowic, w którym spotkają się wszystkie pokolenia i środowiska: od młodzieży po seniorów, od młodych, kreatywnych przedstawicieli wolnych zawodów po biznes i dojrzałych mieszkańców Śląska. Naszym celem jest także stworzenie oferty, która pozwoli zatrzymać w Katowicach utalentowanych młodych ludzi, zapewniając im przestrzeń spotkań i interakcji, a także zachęcić nowy rodzaj turystów do odwiedzenia miasta. Chcemy współpracować z lokalnymi środowiskami biznesowymi, branżą rozrywkową i hotelami, kierując ofertę do ich gości i klientów. Pałac Kota ożywi okolicę i przyczyni się do jej rozwoju, dając impuls do powstawania nowych butików, lokali i miejsc spotkań.
Nowa wizytówka Katowic przygotowywana jest przez Apricot Entertainment, spółkę zależną znanego dewelopera i pośrednika w obrocie nieruchomościami — Apricot Capital Group. Inwestycje firmy dotychczas koncentrowały się na terenie województwa mazowieckiego, a obecnie przygotowywane inwestycje obejmują także Poznań i Katowice. Firma dotąd wybudowała 5 dużych warszawskich osiedli, na których znajduje się blisko 800 mieszkań, a w przygotowaniu są inwestycje w Płocku, Warszawie i Poznaniu, łącznie obejmujące 1700 lokali mieszkalnych, biurowych i usługowych.
- Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach zawsze wspiera inwestorów chcących lokować swój kapitał w tym pięknym mieście i cieszymy się, że Apricot Capital Group realizuje tak spektakularną inwestycję. Pałac Kota to obiekt, który zasługuje na to, by świecić pełnym blaskiem, bo to obiekt ważny dla Katowic. Dziś znajdujemy się na placu budowy, widzimy wizualizacje, ale już niedługo, gdy tu wejdziemy z pewnością poczujemy ducha tego miejsca. W nowym obiekcie będzie wyczuwalny duch jego przeszłości i to połączenie tradycji i nowoczesności jest ekscytujące. To obiekt, który będzie też służył katowickim i śląskim przedsiębiorcom, którzy zyskają nowe, atrakcyjne miejsce spotkań. Gratulacje dla inwestora, trzymam kciuki za pomyślne zakończenie inwestycji – mówi Marlena Miąsko, wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
- Jako przedstawiciel organizacji biznesowej z 30-letnią historią mogę powiedzieć, że biznes zawsze chce się spotykać w wyjątkowych miejscach, a Pałac Kota takim właśnie miejscem będzie. Miejscem z klimatem, z unikalną ofertą kulturalną, rozrywką, artystyczną, gastronomiczną i biznesową. Gratuluję inwestorowi biznesowej wyobraźni i odwagi. Pałac Kota jest kolejnym ważnym elementem transformacji katowickiego salonu – mówi Jacek Siatkowski, dyrektor Loży Katowickiej Business Centre Club.
Według fDi Intelligence, Katowice są jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków miejskich w Europie. 7 miejsce w prestiżowym rankingu Top 10 Large European Cities of the Future 2024, wskazuje na wyjątkową i wciąż rosnącą atrakcyjność miasta dla zagranicznych inwestycji, tym samym czyniąc Katowice magnesem dla profesjonalistów z rozmaitych branż. Z kolei według serwisu Business Insider, w 2023 roku Katowice były drugim w Polsce najlepszym miastem do życia. Bardzo niskie bezrobocie (1% przy krajowej stopie 5%) i wysokie w skali kraju przeciętne wynagrodzenia (9205 pln brutto) potwierdzają ten status.
- Uważamy, że oferta usług musi nadążyć za rozwojem i oczekiwaniami Katowickiej społeczności – i nadąży, kiedy otworzymy drzwi Pałacu Kota – obiecuje Jose Martinez.