Chiński Nowy Rok, znany również jako Święto Wiosny (Chūn Jié 春节), jest najważniejszym obrzędem w chińskiej kulturze i jednym z najhuczniej obchodzonych w różnych zakątkach naszego globu.
fot. materiał prasowy
Na całym świecie chińskie dzielnice organizują pokazy tańców, parady smoków i inne widowiska, a Chińczycy przygotowują się do świętowania, spłacając swoje długi i sprzątając domy w celu usunięcia z nich złych duchów. W tym czasie popularne jest też dekorowanie okien i drzwi czerwonymi wycinankami oraz sentencjami o szczęściu, powodzeniu i bogactwie.
Obchody nowego roku Drewnianego Węża rozpoczną się już 29 stycznia – będzie to czas głębokiej refleksji i przeobrażeń, wypełniony spotkaniami, celebracją i ucztowaniem, a każde danie, które pojawi się na stole, będzie miało swoje symboliczne znaczenie.
Sałatka Yee Sang (鱼生) – symbol dobrobytu
Ta sałatka popularna w krajach Azji Południowo-Wschodniej, szczególnie w Malezji, Singapurze i południowych Chinach, składa się z cienko pokrojonych warzyw, surowej ryby i dodatków, takich jak prażone orzechy, sezam czy chrupiące kawałki ciasta. Symbolizuje harmonię, pomyślność i wzrost. Podczas jej spożywania uczestnicy używają pałeczek, by wspólnie podrzucać składniki wysoko w górę, co ma przynieść szczęście i dobrobyt –im wyżej, tym lepszy będzie rok.
Ryba Da Yu (大鱼) – przepowiednia obfitości
Ryba duszona, smażona lub gotowana na parze zawsze jest serwowana w całości, z głową i ogonem, co oznacza cały rok obfitości, a także wspólnotę. Ważne jest, by podczas jedzenia zostawić część dania nietkniętą, co wyraża nadzieję na to, że w nowym roku zasoby będą przekraczały potrzeby. W Chinach na stołach najczęściej pojawiają się karasie, sumy i karpie, bo uchodzą za “szczęśliwe” ryby.
Ciasteczka Nian Gao (年糕) – zapowiedź wzrostu i postępu
Nazwa tych ciągnących się, kleistych ciastek ryżowych przypomina chińskie słowa „wyższy rok” (nián gāo 年高), co oznacza wzrost i postęp w różnych aspektach życia, takich jak kariera, nauka czy relacje. Dodatkowo lepka konsystencja ciasta symbolizuje zacieśnianie więzi rodzinnych, co jest istotnym elementem obchodów Chińskiego Nowego Roku. Danie występuje w wersji słodkiej lub wytrawnej, choć bardziej znana jest odmiana deserowa.
Kule Tāngyuán (汤圆) – znak rodziny
Te kulki z mąki ryżowej często wypełniane są różnymi farszami, słodkimi oraz pikantnymi, a następnie gotowane w syropie, mleku lub bulionie. Choć ich nazwa dosłownie oznacza “kulki w zupie”, brzmi też podobnie do słowa "spotkanie" (tuányuán 团圆), a ich kulisty kształt reprezentuje jedność rodziny. Chińczycy uważają, że danie musi pojawić się na noworocznym stole, aby zapewnić wszystkim członkom rodziny możliwość spotkania się w nadchodzącym roku.
Długi makaron Chángshòu Miàn (长寿面) – zwiastun długiego i pomyślnego życia
"Makaron długowieczności" spożywany jest podczas Chińskiego Nowego Roku, urodzin oraz innych uroczystości związanych z życzeniami zdrowia. Jego wyjątkowa długość i nierozerwalność są kluczowymi elementami symboliki – uważa się, że jedzenie go w całości przynosi błogosławieństwo w postaci długiego życia. Jest też postrzegany jako metafora życia – im dłuższy, tym dłużej będzie trwało szczęście i zdrowie. Podaje się go z zupą lub jako osobne danie smażone z różnymi dodatkami.
Co ciekawe, elementy tej symboliki można odnaleźć również w kuchni innych azjatyckich krajów, takich jak Wietnam czy Tajlandia. Chociaż Wietnamczycy obchodzą swoje Tet, a Tajowie Songkran w innych terminach, wiele z kulinarnych tradycji i wierzeń przenika się między tymi kulturami. Przykładem może być wietnamskie danie bánh chưng – kwadratowe ciastka ryżowe symbolizujące ziemię, czy tajska zupa tom yum, która dzięki swojej bogatej kombinacji smaków zwiastuje harmonię i równowagę. Aby zanurzyć się w magicznej atmosferze i poznać wyjątkowe smaki rodem z Azji Południowo-Wschodniej warto zajrzeć do restauracji Wi-Taj, mieszczącej się przy Placu Konstytucji 4 w Warszawie